Dintre cele aproape 30.000 de situaţii în care poliţiştii au fost nevoiţi să intervină în viteză, aproape 3.000 de solicitări s-au dovedit a fi nefondate. O categorie specială de intervenţii rapide au fost cele ale mascaţilor, care au pornit girofarele de nu mai puţin de 313 ori.
Situaţiile în care gălăţenii au avut nevoie de ajutorul poliţiei au fost mai multe în 2011 decât în anul precedent, dovadă stând numărul mare de solicitări telefonice primite pe 112. Din totalul de 28.582 intervenţii, cu 1.277 mai multe decât în anul anterior, 17.037 au fost în mediul urban, cu o scădere de 24 de intervenţii faţă de 2010.
La sate, ca urmare a restructurării Poliţiei Rurale în sensul desfiinţării posturilor comunale şi înfiinţării celor şapte secţii, au crescut cu 1.301 apelurile pe 112 care au vizat solicitări către poliţie, totalul solicitărilor provenite din mediul urban ajungând, în 2011, la 11.545.
Mascaţii, la intervenţii aproape zilnic
Nici luptătorii Serviciului de Intervenţii Rapide nu s-au plictisit în anul care s-a încheiat, formaţiunea aflată sub directa comandă a şefului Poliţiei având de îndeplinit nu mai puţin de 313 misiuni, caracterizate printr-un grad ridicat de pericol.
Dintre acestea, o categorie aparte au constituit-o acţiunile derulate în colaborare cu structurile de poliţie judiciară şi crimă organizată, soldate, ca urmare a suportului specializat din partea luptătorilor SIR, cu reţinerea unor infractori periculoşi, precum şi confiscarea în vederea recuperării prejudiciilor a unor mari sume de bani şi valută, dar şi arme albe şi de foc.














* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.
Trimite Anuleaza