VOLEI: Campioanele de la Metal au revenit la şefie. Au învins cu 3-1 pe Dinamo

0

În a doua zi a turneului de la Bacău, din grupa locurilor 1-4 la volei feminin, CSU Metal Galaţi a trecut de Dinamo cu 3-1, iar Tomis Constanţa cu 3-0 pe Ştiinţa Bacău

Derbiul zilei a fost duelul dintre Metal Galaţi şi Dinamo Romprest Bucureşti, echipe care se aflau la egalitate de puncte în fruntea clasamentului înaintea acestui joc.

Cu excepţia setului setului secund, adjudecat clar de Dinamo cu 25-18, formaţia din Galaţi a dominat partida autoritar şi s-a impus cu 3-1 (25-14, 18-25, 25-19, 25-15

Metal Galaţi a condus deseori la diferenţe de scor umilitoare pentru dinamoviste: 10-3, 22- 8 în primul set, 23-11 în setul trei, 19-11 sau 22-12 în setul patru.

În celălat meci de astăzi, Tomis Constanţa s-a impus fără probleme, scor 3-0, în faţa Ştiinţei Bacău.

Reamintim că vineri, în prima zi a turneului, Metal Galaţi, câştigătoarea campionatului în prcedentele trei ediţii, pierduse susprinzător în faţa celor de la Ştiinţa Bacău, în timp ce Dinamo câştigase partida cu Tomis.

În clasament, pe primul loc se află Metal Galaţi cu 14 puncte, urmată de Dinamo 13p, Tomis 12p şi Ştiinţa Bacău 9p.