m.adevarul.ro

Adevarul.ro

Ultima oră: De mâine, se reiau cursurile în şcoli şi licee

  • Corina Misăilă

  • Marţi 9 feb 2010

Elevii din Galaţi sunt gata să revină la şcoală

Galaţi

Elevii din Galaţi sunt gata să revină la şcoală

Comitetul pentru situaţii de urgenţă a decis reluarea cursurilor în grădiniţe, şcoli şi licee, de mâine, 10 februarie 2010, ca urmare a îmbunătăţirii condiţiilor meteorologice. Cursurile pentru elevii din învăţământul preşcolar, clasele I - VIII şi licee au fost supendate în judeţul Galaţi luni şi marţi.

Conform reglementărilor în vigoare, suspendarea cursurilor se poate face la nivelul unităţii de învăţământ, la cererea directorului şi cu aprobarea inspectorului şcolar general sau la nivelul grupurilor de unităţi din acelaşi judeţ, la cererea inspectorului şcolar general, cu aprobarea Ministerului Educaţiei.

"Restricţia de circulaţie pentru autovehicule mari a fost ridicată, iar la această oră se lucrează pe toate drumurile, cu toate mijloacele disponibile. Sunt în continuare blocate DN 24D, în zona Cuca, şi alte 12 drumuri judeţene. Se estimează că în cursul acestei zile şi al nopţii vor fi deblocate toate, cu excepţia DJ 254 Iveşti-Călmăţui, unde stratul depus pe carosabil atinge pe alocuri trei metri", a declarat Petrica Paţilea Crângan, purtătorul de cuvânt al Instituţiei Prefectului Galaţi.

MARIO COSPITO

Ambasadorul italian în România:„Românii nu mai sunt o problemă în Italia“

Ambasadorul Cospito afirmă că relaţiile româno-italiene înseamnă mult mai mult decât problematica emigranţilor. Articol complet

Salutări de la Agigea, Clooney!

Petre Barbu

Dacă nu respecţi procedurile într-o corporaţie, atunci te plasezi în afara vieţii.

Cuvinte care seamănă

Radu Paraschivescu

Suntem tentaţi să considerăm straniu tot ce n-a intrat până acum în orizontul nostru.

De ce minte Mazilu?

Grigore Cartianu

Motto: „Nu vă supăraţi, ce se vinde aici?“ „Cărţi.“ „Daţi mai puţine, să prindem şi noi!“ (Dialog la coadă, 1988)

Europa foarte unită

Dinu Patriciu

Întrebarea nu este cine va urma Greciei, ci care va fi politicianul care va îndrăzni să ia iniţiativa ieşirii ţării sale din zona euro.

Vlad Epurescu - Blog

Vlad Epurescu

Chiar nu v-aţi săturat de Becali?

14:5618.11.09

Ceaiul de la ora 5

Sabin Orcan

PRO TV, televiziunea-cioclu

17:5312.11.09

Blog de bine

Laurenţiu Ciocăzanu

Ingerul Dinica

17:4012.11.09

Adevarul on Facebook



Monica Pop

„E nedrept ce i s-a întâmplat doctorului Ciomu”

Cel mai vechi director de spital din Capitală, Monica Pop, spune că orice medic din lume greşeşte. Articol complet