m.adevarul.ro

Adevarul.ro

Taxă usturătoare pentru cel mai mare poluator al Galaţiului

  • Marilena Dinu, Corina Misăilă

  • Marţi 9 feb 2010

ArcelorMittal rămâne pe primul loc în topul marilor poluatori. Foto Liviu Ghinea

ArcelorMittal rămâne pe primul loc în topul marilor poluatori. Foto Liviu Ghinea

Colosul siderurgic va plăti, anul acesta, 7,8 milioane de lei pentru poluarea pe care o provoacă în oraş.Cu banii încasaţi de la cea mai mare sursă de poluare a Galaţiului, autorităţile locale vor curăţa gudroanele din lacurile dintre combinat şi oraş.

Potrivit primarului Dumitru Nicolae , ArcelorMittal va plăti, anul acesta, la bugetul local, o taxă de poluare cu peste 100.000 de dolari mai mare, majorarea acesteia fiind de 4,3%.


Mai exact, este vorba despre taxa pentru activitatea de siderurgie percepută întreprinderilor foarte mari din acest domeniu. Dacă în 2009, valoarea taxei a fost de 7.560.000 de lei, anul acesta, municipalitatea a majorat-o cu 325.100 de lei, până la valoarea de 7.885.100 de lei.


Această taxă se aplică pentru poluarea primară. Noi trebuie să curăţăm gudroane din lacurile dintre combinat şi oraş. Anul acesta vom decolmata Lacul Cătuşa şi Balta Mălina", a explicat primarul Dumitru Nicolae.


Obligaţii de mediu şi în 2010
ArcelorMittal are de îndeplinit, anul acesta, 35 de obligaţii de mediu cu toate că, anul trecut, pentru a scăpa de investiţiile majore în acest domeniu, compania a închis Uzina Cocso Chimică, cea care genera 50% din poluarea datorată combinatului.


Potrivit autorizaţiei integrate de mediu, conducerea colosului siderurgic trebuie să aibă în vedere modernizarea instalaţiilor de depoluare de la oţelării, de la Uzina de laminate plate (ULP), Uzina de piese de schimb ( UPS) şi Uzina producere şi distribuţie a energiei siderurgice (UPDES).


Dintre obligaţiile stabilite pentru a fi realizate în 2010, menţionăm modernizarea unor instalaţii cum ar fi cea pentru reducerea emisiilor de pulberi la cuptorul electric, pentru reducerea emisiilor la electrofiltrul desprăfuire, a instalaţiei de reducere a emisiilor la electrofiltrul Furnalului 5 sau instalaţia pentru reducerea emisiilor secundare de pulberi din zona de tăiere a bramelor la TC1.


4 milioane de euro, investiţiile combinatului în mediu
Oficialii companiei ArcelorMittal au declarat că în 2010 vor investi 4 milioane de euro în proiecte care vizează protecţia mediului. „Vom investi 60 de milioane de euro, în mentenanţă şi mediu, faţă de 40, cât am cheltuit în 2009", a spus Thierry Le Gall , directorul general al combinatului.

MARIO COSPITO

Ambasadorul italian în România:„Românii nu mai sunt o problemă în Italia“

Ambasadorul Cospito afirmă că relaţiile româno-italiene înseamnă mult mai mult decât problematica emigranţilor. Articol complet

Cu răţuşca prin politică

Laurenţiu Ciocăzanu

Trăim zile în care viaţa publică se scufundă cu mare pasiune în ridicol.

Europa foarte unită

Dinu Patriciu

Întrebarea nu este cine va urma Greciei, ci care va fi politicianul care va îndrăzni să ia iniţiativa ieşirii ţării sale din zona euro.

Europa şi criza boieriei

Grigore Cartianu

Se anunţă vremuri tulburi. România e bântuită de fantoma grevelor. Mai grav e că şi Europa intră în zodia grevelor.

Derby într-un picior

Ion Cupen

Mult trâmbiţatul derby, întâlnirea dintre corifeii teoretici ai fotbalului nostru, a fost un meci mediocru tras în jos de replica palidă a Stelei.

Vlad Epurescu - Blog

Vlad Epurescu

Chiar nu v-aţi săturat de Becali?

14:5618.11.09

Ceaiul de la ora 5

Sabin Orcan

PRO TV, televiziunea-cioclu

17:5312.11.09

Blog de bine

Laurenţiu Ciocăzanu

Ingerul Dinica

17:4012.11.09

Adevarul on Facebook



Monica Pop

„E nedrept ce i s-a întâmplat doctorului Ciomu”

Cel mai vechi director de spital din Capitală, Monica Pop, spune că orice medic din lume greşeşte. Articol complet