Oţelul a ratat şansa de a redeveni lider, terminând la egalitate cu Gaz Metan Mediaş după un meci de infarct

0

Oţelul nu a reuşit să scoată decât un egal pe teren propriu în faţa celor de la Gaz Metan Mediaş şi a rămas pe locul doi în clasamentul Ligii I, la un punct în spatele lui Poli Timişoara

După un meci de infarct, cu un penalty ratat în ultimele secunde, elevii lui Dorinel Munteanu nu au reuşit să-şi păstreze fotoliul de lideri ai Ligii I.

"Găzarii" au fost cei care au deschis scorul, prin Bawab, după o uriaşă eroare a căpitanului Oţelului, Costin. În repriza a doua, elevii Neamţului au revenit în joc, Liviu Antal transformând perfect o lovitură de la 11 metri, obţinută de Pena.

Bucuria gălăţenilor a durat numai un sfert de oră, brazilianul Gazului, Eric, punctând în poarta nefericitului Grahovac.

În ultimele minute, acelaşi Pena a readus Oţelul în joc, punctând pentru 2-2. Acelaşi atacant a mai obţinut un penalty în minutul 93, însă Viglianti a ratat, iar Oţelul a rămas astfel pe poziţia secundă. Echipe:

Oţelul: Grahovac - Rîpă, Perendija, Sg.Costin, Sălăgeanu - Antal, Neagu, Giurgiu, S.Ilie - Viglianti - Punosevac
Rezerve: Brăneţ, Iorga, Sîrghi, Cojoc, Ibeh, Buş, Pena

Gaz Metan: Pleşca - Zaharia, Fl.Lazăr, Trtovaci, Buzean - Todea, Bozeşan, Eric, Pîrvulescu, Vukadinovici - Bawab
Rezerve: Vîtcă, Liţu, Fl.Bratu, Del Campo, Roman, Dudiţă, Miclea

CLASAMENT: 1 Timişoara 56P., 2.Oţelul 55P,3. FC Vaslui 54P, 4. Dinamo 50p, 5.Rapid 46