Oţelul este supercampioana României

0

Campioana Oţelul Galaţi a câştigat Supercupa României, pentru prima oară în istorie, după ce a învins, duminică, la Piatra Neamţ, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Steaua Bucureşti, deţinătoarea Cupei.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Laurenţiu Buş, în minutul 14.

Oţelul Galaţi: Grahovac - Râpă, Costin, Perendija (Sârghi '81), Sălăgeanu - Giurgiu (Viglianti '3), Neagu, Antal, Ibeh, Buş - Paraschiv (Pena '64). Antrenor: Dorinel Munteanu

Steaua: Tătăruşanu - Martinovici, Galamaz, Gardoş, Latovlevici - Nicoliţă, Bicfalvi, Brandan, Cr. Tănase (Băjenaru '11) - Tatu, Rusescu. Antrenor: Roni Levi

Cartonaşe galbene: Paraschiv '40, Antal '67, Perendija '79 / Brandan '39, Bicfalvi '51, Nicoliţă '57, Martinovici '59, Rusescu '65

Meciul a fost arbitrat de Robert Dumitru, ajutat de Aurel Oniţa, Cristian Nica (asistenţi) şi Sebastian Colţescu (rezervă).

Observatori: Paul Costaş, Vasile Avram

În minutul 12, Oţelul Galaţi a marcat prin Perendija, însă golul a a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Gabriel Giurgiu şi Cristian Tănase s-au accidentat în primele minute ale meciului, stelistul suferind o comoţie şi fiind transportat la spital.

Lovitura de începere a meciului a fost dată de campionul mondial la box, Lucian Bute.

Jucătorii stelişti au intrat pe teren având tricouri negre pe care era imprimat chipul lui Ştefan Sameş, pe acestea fiind inscriţionat mesajul: "Întotdeauna printre noi". De asemenea, s-a ţinut un moment de reculegere în memoria fostului fotbalist.

Oţelul Galaţi succede în palmares formaţiei CFR Cluj, care a învins, anul trecut, pe Unirea Urziceni.

Tehnicianul stelist Roni Levi a pierdut al doilea trofeu Supercupa României consecutiv, după ce anul trecut antrena pe Unirea Urziceni.

La meciul de la Piatra Neamţ au asistat 13.253 de spectatori, din care 2000 de la Galaţi şi circa 300 de fani ai Stelei.