Minunea din Galaţi: Oţelul este la a cincea victorie consecutivă şi lider cu patru puncte avans

0
Gălăţenii, în delir  Foto: Mediafax
Gălăţenii, în delir Foto: Mediafax

Fotbaliştii de la Oţelul Galaţi au trecut cu brio testul de personalitate dat astăzi la Mediaş. Trupa lui Dorinel Munteanu a a ajuns la cincea victorie consecutivă, consolindându-şi zdravăn poziţia de lider.

Oţelul Galaţi este de neoprit. Nici echipa care se afla pe locul patru înaintea rundei a 12-a, Gaz Metan Mediaş, nu a rezistat echipei gălăţene, trupa lui Dorinel Munteanu câştigând cu 2-0 meciul din această după-amiază, de la Mediaş.
Ambelel goluri au fost marcate de Gabriel Paraschiv pentru cea de a cincea victorie consecutivă a celor de la Oţelul.
Formaţia gălăţeană a dominat în stil de mare campioană prima repriză, dar a ratat numeroasele ocazii de a deschide scorul. După pauză, medieşenii au încercat să forţeze pe atac, gălăţenii taxând imediat spaţiile mai largi din defensiva adversă prin cele două golurile ale lui Gabriel Paraschiv.
În urma acestui rezultat, Oţelul şi-a consolidat primul loc în clasament, cu patru puncte avans faţă de următoarea clasată.