Oţelul, rezultat excelent cu o echipă de Liga Campionilor: 2-2 cu Şahtior Doneţk

0

Oţelul Galaţi şi Şahtior Doneţk au încheiat la egalitate, 2-2, după un meci spectaculos, disputat în Antalya. Echipa gîlîţeană a condus la pauză la o diferenţă de două goluri!

Pena a deschis scorul în minutul 8, cu o lovitură de cap, iar Giurgiu a majorat diferenţa de pe tabelă. Ucrainenii au revenit în forţă după pauză, cînd a intrat pe teren şi Răzvan Raţ. Dentinho şi Teixeira au egalat pentru echipa lui Mircea Lucescu în primul sfert de oră al reprizei secunde.

Oţelul: Grahovac - Rîpă, Perendija, Costin, Ilie - Neagu, Filip, Giurgiu, Antal - Pena, Buş. Antrenor: Dorinel Munteanu

Rezerve: Brăneţ, Ljubinkovic, Iorga, Paraschiv, Stromajer, Sîrghi, Cojoc, Punosevac, Viglianti

Şahtior: Piatov - Kobin, Krivţov, Cigrinski, Şevicuk - Teixeira, Hubschmann, Ilsinho, Patrick - Dentinho, Seleznyov. Antrenor: Mircea Lucescu

Rezerve: Şust, Cijov, Raţ, Mkhitarian, Gai, Costa, Eduardo, Aghahowa

Şahtior Doneţk va reveni în Ucraina mîine, iar Oţelul se va întoarce în ţară pe 25 februarie.