Hochei: Dunărea Galaţi a câştigat finala mică a Cupei României, iar SC Miercurea Ciuc şi-a adjudecat competiţia

0

Sport Club Miercurea Ciuc a cucerit aseară Cupa României la hochei după ce a trecut în finală de ASC Corona Fenestela 68 Braşov cu scorul de 4-1 (1-0, 2-1 şi 1-0). Este al doilea trofeu al sezonului pentru ciucani, după Liga Mol.

Ciucanii şi-au adjudecat o victorie clară şi au păstrat, astfel, trofeul Cupei României la Miercurea Ciuc. Într-o atmosferă de mare sărbătoare, cu tribune pline până la refuz, braşovenii nu au făcut faţă presiunii şi au ratat şansa de a câştiga primul trofeu din istorie.

Sport Club Miercurea Ciuc a deschis scorul în minutul 18:01, prin Novak Vaclav, dar formaţia de la poalele Tâmpei a revenit în joc şi a egalat în repriza secundă, prin ucraineanul Vitalij Kiricenko.

Finalul reprizei a doua a aparţinut ciucanilor, care au marcat două goluri prin Stanislav Kozuch şi Lubomir Hurtaj. Scorul final a fost stabilit de Csanad Virag (min. 45:13).

În finala cu Miercurea Ciuc, la Corona Fenestela Braşov a debutat şi centrul slovac de 39 de ani, Andrej Rajcak.

În finala mică a competiţiei, Dunărea Galaţi a trecut de Steaua Bucureşti, cu 4-3, pe reprize 0-1, 2-2, 2-0.