Oțelul Galați n-a arătat că are faţă de Liga Campionilor. A pierdut şi al 5-lea meci : 2-3 cu Basel

0
Oțelul Galați - Basel * Foto: Petrică Tănase

Debutantă în Liga Campionilor, Oțelul Galați a pierdut cu 2-3 în fața lui Basel, la București. Campionii României au comis erori mari în apărare, primind toate golurile pe contre. Pe finalul partidei, ei au redus din diferență prin Giurgiu și Antal. Află cum a fost meciul, minut cu minut.

Min. 2. Corner pentru Oțelul. Execută Iorga. Elvețienii resping.

Min. 4. Streller l-a faultat pe Sălăgeanu. Execută Iorga și Sârghi trimite cu capul peste poartă de la un metru!

Min. 7. Oțelul se menține în atac.

Min. 8. Streller trimite primul șut spre poarta noastră.

Min. 10. GOL, BASEL! F. Frei înscrie la o eroare a echipei noastre. El a primit pasa decisivă de la Huggel. OȚELUL - BASEL 0-1.

Min. 12. Sălăgeanu a executat o lovitură liberă, fără efect pe tabela de marcaj.

Min. 14. GOL, BASEL! Contraatac al elvețienilor finalizat de A. Frei. Pasa a venit de la Streller. OȚELUL - BASEL 0-2

Min. 15. Pena șutează, însă nu nimerește cadrul porții.

Min. 19. Răpă a fost semnalizat în poziție de ofsaid.

Min. 21. Antal centreală, însă Iorga nu poate relua balonul care a trecut peste el.

Min. 24. Shaqiri trimite un șut periculos. Mingea a ocolit poarta Oțelului.

Min. 27. Șut al lui Giurgiu. Mingea trece departe de poartă.

La meci asistă și Lucian Bute, campionul mondial la supermijlocie fiind originar din Pechea, județul Galați.

Elvețienii au inițiativa, cele două goluri primite afectând moralul jucătorilor Oțelului.

Min. 28. Lovitură liberă pentru Oțelul de la circa 25 de metri, lateral dreapta. Sălăgeanu a trimis în fața porții, însă niciun coleg de-al său nu a reușit să reia spre poarta lui Sommer, care a reținut.

Min. 32. Șut Neagu, mingea cade pe plasa porții lui Basel. Corner pentru Oțelul. Execută Antal, însă acțiunea rămâne fără rezultat.

Min. 33. Sălăgeanu îl faultează pe Shaqiri și vede cartonașul galben.

Min. 37. GOL, BASEL! Streller s-a trezit singur cu poarta în față, la un balon ricoșat după ce Perendja degajase, și a marcat ca la antrenament. OȚELUL - BASEL 0-3

Min. 41. Shaqiri trimite un nou șut spre poarta Oțelului.

Min. 44. Pena interceptează un balon trimis greșit de elvețieni, însă nu reușește să sprinteze spre poartă și este blocat.

ESTE PAUZĂ PE ARENA NAȚIONALĂ. BASEL CONDUCE CU 3-0.

Meci slab făcut de Oțelul. Jucătorii lui Dorinel Munteanu nu pot lega prea multe pase, acțiunile lor de atac fiind stereotipe. În plus, blocul defensiv a fost greoi, imobil, fiind depășit de elvețieni, care au dovedit că experiența dobândită în participările trecute în Liga Campionilor i-au făcut pragmatici.

A  ÎNCEPUT REPRIZA A DOUA.

Min. 47. Șut al lui Steinhofer.

Min. 56. Sălăgeanu îl faultează pe Streller. Lovitură liberă pentru Basel. Streller șutează pe lângă poartă.

Min. 59. Șut al lui Sălăgeanu, Sommer reține balonul.

Min. 62. Dragovici îl faultează pe Râpă și vede cartonașul galben.

Min. 66. Schimbare la Oțelul: iese Iorga, intră Ilie.

Min. 67. Altă schimbare la Oțelul: iese Neagu, intră Viglianti.

Min. 69. Sommer apără șutul lui Pena. A fost prima minge trimisă de gălățeni pe poarta elvețienilor după pauză.

Min. 72. Cabral este avertizat.

Min. 74. Schimbare la Basel: iese A. Frei, intră Chippefield.

Min. 75. GOOOL, OȚELUL! GIURGIU ÎNSCRIE CU UN ȘUT DE LA MARGINEA CAREULUI. PASA DECISIVĂ A FOST DATĂ DE ANTAL. ESTE PRIMUL GOL AL GĂLĂȚENILOR PE ARENA NAȚIONALĂ. OȚELUL - BASEL 1-3

Min. 81. GOOOL, ANTAL! GĂLĂȚEANUL A INTERCEPTAT UN BALON, ÎN CAREU, ȘI A MARCAT CU UN ȘUT PLASAT. OȚELUL - BASEL 2-3.

Min. 82. Schimbare la Basel: iese Shaqiri, intră Zoua.

Min. 84. Schimbare la Oțelul: iese Viglianti, intră Paraschiv.