Stiri din Galati

Galaţi: Frig, foame, disperare şi panică în iadul alb pe DN 25

17 decembrie 2009, 12:01 |  Autor: Cezar Amariei | 

Cuvinte cheie: Galaţi, blocaj, nămeţi, zăpadă, DN 25,

Zeci de oameni au fost luaţi cu salvarea după ce au stat o zi printre nămeţi

Galaţi

Zeci de oameni au fost luaţi cu salvarea după ce au stat o zi printre nămeţi

 

Timp de 20 de ore, peste o mie de oameni au fost blocaţi între Galaţi şi Tecuci. Astăzi, drumurile s-au deblocat pentru un sfert de oră apoi au redevenit iad.Abandonaţi de autorităţi în viscol, între Tudor Vladimirescu şi Vameş, oamenii nu au putut decât să se roage să se întâmple un miracol. Care nu a venit.

Copii mici sau bătrâni, femei ori bărbaţi. Frigul, cu largul sprijin al autorităţilor, i-a strâns pe toţi între localităţile Tudor Vladimirescu şi Vameş, înşiraţi în maşini într-un convoi al disperării, lung de cinci kilometri.


Intrarea în iad nu este semnalizată
Primul blocaj l-am experimentat la podul peste Siret, lângă Cosmeşti, chiar lângă indicatorul care mă anunţa că am intrat în judeţul Galaţi. Am stat o oră, nu ştiu de ce.


La ieşirea din Tecuci, un echipaj de poliţie ne-a oprit să întrebe dacă maşina este echipată de iarnă, după care ne-a urat „drum bun". Până la ieşirea din Hanu Conachi nu ne-a mai oprit nimeni să ne prevină că urmam să intrăm într-un adevărat iad alb. Trei ore am stat aici blocaţi într-o coloană de câţiva kilometri. Avea să fie ultimul antrenament înaintea marelui meci cu viscolul, pe viaţă şi pe moarte.


Incompetenţa la superlativ
Aproape de miezul nopţii am intrat într-un nou blocaj, definitiv de acestă dată, la jumătatea drumului dintre Tudor Vladimirescu şi Vameş.
Se lucrează cu utilaje în zonă. Facem ce putem, dar nu putem prea mult din cauza indisciplinei din trafic", îmi spune la telefon Florin Dafina, directorul sucursalei gălăţene a Administraţiei Drumurilor Naţionale. Recunoaşte că nu este la locul unde s-a produs ambuteiajul, ci „cu maşina, prin oraş".


În cele cinci ore petrecute până atunci prin judeţ nu am văzut decât un singur utilaj de deszăpezire iar stratul de zăpadă are pe şosele peste 15-20 de cm. „Drumul e deblocat, se circulă", spune prefectul Cosmin Păun dimineaţă, la ora 4.00, cu o voce de om trezit din somn. Neadevărat. Niciun utilaj nu a trecut prin zonă nici marţi noapte, nici miercuri, până după-amiază.


Fără carburanţi, fără apă sau mâncare (declaraţiile autorităţilor, că au trimis aşa ceva, sunt false!), mulţi au ales miercuri să-şi abandoneze maşinile şi să facă pe jos trei kilometri prin viscol, până la cea mai apropiată dintre localităţi.


Alţii au rezistat până după-amiază, când a venit să-i culeagă un tren special. Câteva zeci au rămas însă, pentru încă o noapte, în maşini: sunt închiriate sau de la firme şi preferă să-şi rişte sănătatea şi chiar viaţa decât să rămână fără slujbe.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Poticnelile Guvernului Ponta

    Ovidiu Nahoi

    De oriunde ar veni, uninominalul are aceleași probleme.

    România – duşmanul de serviciu

    Ion Cristoiu

    Român e, atât pentru scriitor, cât şi pentru redactor, tot ceea ce poate fi opus termenului de sovietic.

    Grăjdanul lui Ponta, Grăjdanul lui Năstase

    Grigore Cartianu

    Au trecut şase zile de când Constantin Adrian Balaban Grăjdan a folosit Guvernul pe post de maşină de spălat a chiloţilor penali ai lui Adrian Năstase.

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole