Galaţi: Victorie pentru voleibalistele de la CSU Metal, înaintea derbiului cu Dinamo

0

Voleibalistele de la CSU Metal Galaţi au învins lejer, aseară, pe CSU Medicina Tg. Mureş, scor 3-0 (22, 9, 17), şi aşteaptă cu încredere marele derbi de sâmbătă, de la Bucureşti, contra celor de la Dinamo.
Partida, care a durat mai puţin de o oră, s-a disputat în sala Siderurgistul şi a contat pentru etapa a patra a diviziei A1.

Doar primul set a avut istoric. Formaţia din Târgu Mureş a reuşit să reziste suprinzător de mult, a condus chiar şi aproape de final, cu 22-21, moment în care voleibalistele de la Metal au luat cu adevărat meciul în serios, nu au mai lăsat oaspetelor niciun punct şi s-au impus cu 25-22.
Setul secund a fost o formalitate, 22-8 pentru Metal, iar în al treilea echipa oaspete nu a putut să facă altceva decât să piardă la o diferenţă mai rezonabilă, scor 25-17.

„Echipa este în creştere, încercăm să ne facem treaba şi câştigăm sâmbătă, la Dinamo. Problemele financiare de la club încă sunt de actualitate, avem promisiuni că se vor rezolva curând”, a declarat antrenorul Zoran Terzic, la finalul partidei de miercuri seară.