Focşani: Spitalul Judeţean are din nou tomograf

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Tomograful nou a fost adus azi şi va fi pus în funcţiune în scurt timp
Tomograful nou a fost adus azi şi va fi pus în funcţiune în scurt timp

Dispozitivul a ajuns astăzi la Focşani şi va fi montat în noua locaţie în următoarele zile. Vechiul tomograf s-a defectat în urmă cu aproape jumătate de an.

Noul computer tomograf va fi instalat de o firmă specializată într-o clădire special construită la Spitalul Judeţean.

În aceeaşi incintă ar urmă să funcţioneze şi un dispozitiv RMN, care va completa tipul de investigaţii folosit în mod frecvent în cazurile mai grave, mai ales în cele cu anumite complicaţii neurologice. 

Vechiul dispozitiv s-a defectat în urmă cu aproape şase luni iar conducerea spitalului a refuzat să-l mai repare din cauza costurilor mari, preferând să achiziţioneze un tomograf nou. De circa două luni, şi spitalul militar din municipiu a rămas fără tomograf.

Singurul furnizor de astfel de servicii rămăsese astfel o clinică privată din Focşani.

Focşani

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite