Craiova: Ştiinţa câştigă la limită în amical

0

Universitatea Craiova a dispus în această după-amiază de Gloria Bistriţa, scor 2-1, într-o partidă de verificare, programată pe terenul „Petre Deselnicu“.

Cum era de aşteptat, înâlnirea a fost echilibrată, cu o uşoară dominare din partea gazdelor. După un „scor alb“ la pauză, oaspeţii au marcat primul gol la cinci minute după reluarea jocului, prin Hora. Ştiinţa a egalat după un sfert de oră, prin Dilevski, reprofilat fundaş stânga. În fine, Vali Badea (’68) a înscris golul victoriei, acesta lobându-l pe Albuţ.

Universitatea: Merlier - Bădoi, Dilevski, Mitchell, Rose - Prepeliţă, Şoavă, Dina, Firţulescu - F. Costea, Badea. Antrenor: Eugen Neagoe. Au mai intrat: Wobay, Ologu, Misic, Jackie Ionescu, Roman
Gloria Bistriţa: Albuţ - Homei, Năstase, Ciucă, Velcovici - Coroian, Iodi, Achim, Sânmărtean - Hora, Moldovan. Antrenor: Marian Pană. Au mai evoluat: Rus, Săceanu, Borbely şi Băjenaru, Keita, Botoşer, Enescu