Spectacol în Trivale. Şapte goluri în duelul FC Argeş - Gaz Metan CFR

0
Craiovenii (albastru) au înregistrat a treia înfrângere consecutivă

Gruparea craioveană de ligă secundă nu a rezistat în faţa lui FC Argeş, piteştenii câştigând detaşat confruntarea de astăzi, de pe teren propriu, cu scorul de 5-2 (2-1), în prologul etapei a 22-a.

Gazdele au început în forţă şi au condus cu 2-0 după 27 de minute, graţie reuşitelor lui Voiculeţ (4) şi Cazan. Pe fondul dominării piteştenilor, craiovenii au redus din diferenţă prin Vigariu (37), cu un şut de la zece metri.

FC Argeş a punct pentru 3-1 la un minut de la reluarea jocului, prin Ivănică. Gaz Metan CFR a dat senzaţia că poate reveni, după reuşita lui Mitroi (54) şi bara lui Surugiu (58), dar piteştenii au punctat din nou, prin acelaşi Voiculeţ (68). Vigariu a ratat un penalti în minutul 80 şi şansa unei reveniri, Tameş fiind cel care a închis tabela peste trei minute, dintr-o lovitură de pedeapsă.

Antrenorul oltenilor, Jerry Gane, a folosit următorul unsprezece: Vulpescu - Firoiu, Pătrană, Cruşoveanu, L. Preda - Irimescu, Surugiu, Mitroi (72 Niţă), S. Chivu (37 Stanciu) - Vigariu, Nakamura (46 Trifu).

Intr-o altă partidă disputată astăzi UTA Arad a învins pe FC Silvania cu scorul de 2-1. Restul partidelor sunt programate mâine, de la ora 11.00, după cum urmează: „U“ Cluj - Fortuna Covaci, CS Otopeni - Minerul Lupeni, FCM Târgu Mureş - FC Baia Mare, Mureşul Deva - FC Bihor. CSM Vâlcea, Dacia Mioveni şi Arieşul Turda stau.