Astra - Craiova 2-2. Porumbeii păcii

0

Craiova, fără atacantul Mihai Costea, exclus din lot de antrenorul Aurel Ţicleanu, s-a chinuit pentru un egal la Ploieşti. A fost un meci între două formaţii, Astra şi Universitatea, care au pornit în noul sezon cu mari speranţe, transformate în deziluzii de rezultatele de până acum.

Disperarea în jocul celor două echipe s-a văzut în timpul primei reprize, când prahovenii şi oltenii s-au întrecut în greşeli. De altfel, marile ocazii au venit după erori incredibile. Primul a comis-o Nogo. Acesta i-a pus mingea pe tavă lui Piţurcă jr, vârful a scăpat singur spre poartă şi a marcat contrar cursului jocului.

Gazdele s-au avântat în atac şi au reuşit egalarea prin Popara. Sârbul a executat o lovitură liberă de la 30 de metri şi a punctat cu largul concurs al portarului Silviu Lung jr.

Partea a doua a jocului a continuat în aceeaşi notă de dominare a elevilor lui Mihai Stoichiţă. Prahovenii au reuşit să taxeze defensiva visătoare a Ştiinţei în urma unei faze în care Fatai a scăpat spre poarta lui Lung jr. Găman a faultat în careu, iar Rohat a marcat pentru 2-1 din penalty.

Avantajul gazdelor a durat opt minute fiindcă o eroare a defensivei ploieştene i-a oferit şansa lui Ciucă să restabilească egalitatea. S-a terminat 2-2, un rezultat în urma căruia ambele formaţii rămân fără victorii după cinci runde.

2-2

Astra Ploieşti: Ebede - Ov. Mihalache, Rohat, Nogo, Crăciun (Vădrariu 76) - Paulinho, Takayuki, Pătraşcu(Lukacs 86), Al. Stan (Florea 70)  - Popara, Fatai. Antrenor: Mihai Stoichiţă.

Univ. Craiova: S. Lung jr - Dănănae, V. Găman, Iliev, Ciucă - Prepeliţă, Gângioveanu (Stoianof 74), Lopes,Wobay (Gargorov 60)  - Al. Piţurcă, Roman (Dina 65). Antrenor: Aurel Ţicleanu.

Goluri: Popara 35, Rohat 63 (pen.) / Al. Piţurcă 28, Ciucă 71

Stadion „Astra": 4.000

Arbitru: Adrian Comănescu.