Ştiinţa a părăsit Cupa României la loteria penalty-urilor (Filmul eşecului din „Groapă“)

0
.
.

Dinamo a reuşit să se califice în semifinalele Cupei României-Timişoreana după ce a câştigat cu 3-1, la loviturile de departajare, meciul cu Universitatea Craiova, după ce la finalul celor 120 de minute scorul a fost egal, 1-1.

Piţurcă: "Anul ăsta nu este anul Craiovei!"

Victor Piţurcă a fost mulţumit de jocul echipei. "Sunt amărât că am pierdut un meci care putea salva sezonul. Elevii mei nu şi-au pregătit bine loviturile de departajare. I-am felicitat penttru că au făcut un meci bun. În prelungiri am avut ocazii, dar, din păcate, le-am ratat. Anul acesta nu este anul Craiovei, vom vedea ce va fi de la anul. Încă nu am scăpat de retrogradare. Lui Dilevski i s-a acordat eronat al doilea cartonaş galben", a declarat Piţurcă la Sport.ro.

Andone: "Ganea a fost eliminat gratuit!"

Ioan Andone a acuzat arbitrajul. "Meciul s-a stricat după ce a fost eliminat Liviu Ganea. Arbitrul i-a dat corect cartonaş galben, dar la indicaţia arbitrului de rezervă i-a dat roşu pentru o aşa-zisă lovitură cu cotul. Noi am fost mai obosiţi pentru că Universitatea Craiova a avut mai multe zile de odihnă", a declarat tehnicianul dinamovist.

DINAMOVIŞTII SUNT PRIMII CARE EXECUTĂ.

S-AU TERMINAT PRELUNGIRILE. URMEAZĂ LOVITURILE DE DEPARTAJARE.

MIN 119. OCAZIE pentru Craiova. Dina trage din lateral-stânga de lângă Grigore, dar apără Dolha.

MIN 113. Ocazie pentu Craiova. Mihai Costea driblează doi fundaşi dinamovişti şi trage la coltul lung, dar mingea trece milimetric pe lângă bară.

MIN 111. Ocazie pentru Dinamo. Acelaşi Andrei Cristea este angajat frumos şi încearcă un lob, dar Stanca acordă corner.

MIN 108. Ocazie pentru Dinamo. Andrei Cristea face o cursă frumoasă pe partea dreaptă, intră în careu şi trage la colţul scurt, dar Stanca reţine.

A ÎNCEPUT CEA DE-A DOUA REPRIZĂ A PRELUNGIRILOR

S-A TERMINAT PRIMA REPRIZĂ A PRELUNGIRILOR.

MIN 105. Schimbare la Craiova. Iese Gargorov, intră D.Lopez

MIN 101. Ocazie pentru Dinamo. Torje pleacă pe contraatac, intră în careu, dar îşi prelungeşte prea mult balonul şi este blocat de portarul Craiovei.

MIN 94 Ocazie pentru Craiova. Firţulescu şutează de la distanţă, peste poartă

A ÎNCEPUT PRIMA REPRIZĂ A PRELUNGIRILOR

FLUIER FINAL. INTRĂM ÎN PRELUNGIRI

MIN 85. Ocazie pentru Dinamo. Lovitură liberă executată de Adrian Cristea care pasează pînă la C. Munteanu, acesta şutează peste poarta oltenilor.

MIN 75. Liviu Ganea este eliminat. Se joacă 10 contra 10

MIN 72 Schimbare la Dinamo: iese Mărgăritescu, intră D. Kone

MIN 71. Spase Dilevski este eliminat după ce primeşte al doilea galben.

MIN 67. GOOOOOOOOOOL DINAMO! Cătălin Munteanu egalează.

MIN 65. Schimbare la Dinamo. Iese Marius Niculae, intră Andrei Cristea.

MIN 64. Moţi vede cartonaşul galben pentru proteste.

MIN 63 Ocazie pentru Dinamo. Adrian Cristea trage puternic de la 25 de metri, portarul craiovei reuşeşte însă să trimită în corner

MIN 54Ocazie Dinamo. Torje trimite la Marius Niculae, acesta şutează puternic, mingea loveşte bara.

Dinamoviştii încep în forţă repriza a doua. Fotbaliştii lui Ioan Andone sunt mult mai ofensivi decât în prima repriză.

MIN 46. PRIMA schimbare la Dinamo. Iese Alexe, intră Cătălin Munteanu

PAUZĂ. Scor 0-1

MIN 43. Dinamoviştii cer penalti, dar Robert Dumitru fluieră corner. Dinamoviştii execută, dar Dorel Stoica îndepărtează pericolul.

MIN 40. Arbitrul partidei are un dialog cu antrenorul dinamovist Ioan Andone, care este foarte nervos

GOOOOOOOOOL CRAIOVA! Dina profită de o brambureală din careul dinamovist şi trimite cu capul din 5 metri pe lângă Dolha.

MIN 26. Ocazie Craiova. Centrare periculoasă de pe partea stângă, Dorel Stoica trimite cu capul din mijlocul careului dinamovist, puţin pe lângă poartă.

MIN 23. Ocazie Dinamo. Liviu Ganea este angajat perfect pe contraatac, preia bine în careu, dar este blocat în ultima clipă de Găman

Min 17. Torje ia galben după un fault dur.

MIN 15. Dinamoviştii ratează cea mai mare ocazie a meciului! Torje trimite bine în careu de pe dreapta, iar Liviu Ganea reia cu capul din 7 metri, direct în braţele lui Stanca.

Min 13. Oltenii ripostează. Prepeliţă centrează de pe dreapta, Gargorov trimite în partea opusă, iar Dina şutează în forţă, dar departe de poarta lui Dolha.

MIN 10. Ocazie pentru Dinamo. Torje a centrat de pe partea dreaptă, oltenii au respins, însă nu departe de careu. Mingea  ajuns la Marius Niculae, care şi-a închis unghiul şi n-a mai reuşit să tragă periculos la poartă.

Pentru prima dată în acest sezon atacantul Craiovei, Florin Costea, este rezervă. Fotbalistul a revenit după accidentarea suferită în luna martie.

MIN 2. Craiovenii au prima ocazie a jocului. Dina este angajat bine, dar trage pe lângă poarta lui Dinamo.

Arbitrul Robert Dumitru a fluierat startul meciului

Dinamo începe jocul în următoarea formulă:

Dolha - Bordeanu, D. Grigore, Moţi, Zie Diabate - Torje, Mărgăritescu, Ad. Cristea - Alexe, L. Ganea, M. Niculae.

Iată primul unsprezece ales de Victor Piţurcă:

Stanca-Dănănae, Găman, D. Stoica, Bărboianu - Dilevski - Wobay, Prepeliţă, Gargorov, Dina - M. Costea.

După momentele în care organizatorii au difuzat imnul Craiovei, acum,la difuzoare se aud poezii ale regretatului Adrian Păunescu.

Mai sunt 45 de minute până la startul partidei din Şoseaua Ştefan cel Mare iar pe stadion se aude imnul Craiovei.

În Cupa României, Dinamo şi Craiova s-au întâlnit până acum în opt sezoane, împărţindu-şi în mod egal victoriile. Trei partide s-au decis la loviturile de departajare şi două după prelungiri.

Bucureştenii i-au eliminat pe olteni în sezonul 1985-1986, în sferturi, după 4-2 la penalty-uri (2-2), în 1989-1990, în semifinale, 0-0 (4-3 la penalty-uri), şi în 2000-2001, în optimi, scor 3-2.

În 1999-2000, cele două echipe jucau finala, Dinamo câştigând cu 2-0, pe arena „Lia Manoliu".

Tehnicianul Craiovei, Victor Piţurcă, pregăteşte „dubla" cu „câinii roşii" ca pe una normală, deşi rivalitatea dintre cele două echipe este arhicunoscută.

Pentru mine toate meciurile sunt speciale şi le tratăm ca atare. Sigur, meciul de cupă este foarte important, pentru că avem şansa să mergem în semifinale şi să mai salvăm din acest sezon", a spus Piţurcă.

Mai citiţi

Gică Popescu: „Dinamo nu este favorită. Sper din tot sufletul să câştige Universitatea"

Piţurcă îl avertizează pe Robert Dumitru: „Pe mine nu mă păcăleşte nimeni. Să aibă mare grijă!"

Pentru câteva minute se va uita de marea rivalitate dintre Dinamo şi Craiova, şi asta datorită lui Adrian Păunescu.

Dinamoviştii, pe post de gazde bune: îi primesc pe olteni cu imnul Craiovei!