Stiri din Craiova

Craiova: Focar de gripă porcină în Dolj: 11 cazuri confirmate în 48 de ore

2 noiembrie 2009, 21:21 |  Autor: Cristina Ghenea , Gabriela Popescu  | 

Craiova: Focar de gripă porcină în Dolj: 11 cazuri confirmate în 48 de ore

Craiova: Focar de gripă porcină în Dolj: 11 cazuri confirmate în 48 de ore

 

Două asistente de la Unitatea de Primiri Urgenţe de la Spitalul nr. 1 şi nouă elevi de la Şcoala din Filiaşi sunt diagnosticaţi cu gripă porcină. Citiţi şi: S-a îmbolnăvit de gripă porcină pe pământ sfânt EXCLUSIV: 20 de inspectori şcolari din toată ţara, suspecţi de infecţie cu AH1N1

Cinci dintre elevi sunt internaţi la Spitalul de Boli Infecţioase Victor Babeş iar restul bolnavilor sunt izolaţi la domiciliu. Directorii Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) sunt în alertă după ce sâmbătă au mai fost confirmate încă şapte cazuri de gripă nouă, la Filiaşi, plus încă unul, la Unitatea de Primiri Urgenţe de la Spitalul nr. 1.

Întâlnire de urgenţă, la prefectură

Autorităţile sanitare şi conducerea prefecturii s-au întâlnit azi-dimineaţă, în cadrul unui comitet de urgenţă, pentru a discuta această problemă. „Este vorba de încă cinci elevi din clasa cincea, contacţi ai primelor persoane diagnosticate ca fiind infestate cu virusul A/H1N1, dar şi doi membri de familie ai primillor pacienţi, elevi în clasa a şasea, şi mă refer aici la mama Dorinei R şi fratele copilului din aceeaşi clasă. În ceea ce priveşte cadrele medicale de la spital, este vorba de încă o asistentă, contact al primului caz”, a declarat dr. Jean Pârgaru, director executiv adjunct la DSP Dolj.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     


    Mălin Bot

    Instalarea prim-ministrului pupilă Victor Ponta, la Guvern, în fostul birou al mentorului-inculpat Adrian Năstase, capătă un înţeles simbolic aparte astăzi, după manevrele de la Inspectoratul de Stat în Construcţii. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

    VIDEO "Dacii - Adevăruri tulburătoare 2012": filmul, vizionat de sute de mii de români, răstoarnă istoria

    „Istoria României se bazează pe un lung şir de falsuri?" Răspunsurile oferite în documentar au provocat o veritabilă frenezie: peste 360.000 de vizualizări, aproape 800 de comentarii.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole