SCM Craiova, învinsă categoric la Târgu-Jiu

0

Energia Rovinari a învins, aseară, confortabil echipa de SCM-U Craiova, în etapa a IX-a a Diviziei A de baschet masculin, cu scorul de 84-56.

Gazdele au condus meciul de la început şi până la final. În primul sfert, baschetbaliştii gorjeni s-au impus categoric cu 31-12.

Tot Energia a fost echipa care a condus ostilităţile şi în sfertul doi, astfel încât scorul la pauză a fost 50-23.

După pauză, Lupusavei a început seria aruncărilor reuşite de 3 puncte, astfel încât şi sfertul trei a fost câştigat de gorjeni la o diferenţă de 7 puncte. Diferenţa de 30 de puncte i-a oferit posibilitatea antrenorului Nikolici să introducă în teren rezervele.

Cei mai buni marcatori pentru Energia au fost Darby, cu 16 puncte, şi Troupe, cu 15 puncte. De la formaţia craioveană, C. Simms a reuşit cele mai multe puncte, 13, iar Wohlleb şi-a trecut în cot 12 puncte.

În urma acestui rezultat, Energia Rovinari a ajuns pe podium, ocupând locul trei, cu 15 puncte, în timp ce SCM Craiova este pe locul 10, cu 13 puncte.