Universitatea s-a „predat“ după prima repriză

0

Oltenii au început strălucit meciul, dar au adormit după pauză, permiţând Clujului să marcheze de trei ori în inferioritate numerică. Nu au întârziat să apară suspiciunile de aranjament. CFR-ul a întors meciul de la 0-2, marcând golul victoriei  în minutele de prelungire după un penalty provocat de Iliev.

Cine-ar fi pariat pe Craiova după tot ce s-a întâmplat înaintea partidei? Cu George Biţă pe bancă, un debutant în Liga I, jucătorii Ştiinţei aveau misiunea de a salva echipa, dar şi de a-i demonstra lui Adrian Mititelu că n-au de gând să le dea meciul ardelenilor.

Golul fabulos al lui Alex Piţurcă, marcat cu un călcâi pe care nici tatăl său nu l-ar fi reuşit pe vremuri, şi
Mihai Costea, cu un şut plasat din careu, au dus scorul la 2-0, spre disperarea clujenilor, care vedeau cum titlul se scurge ca nisipul printre degete.

Unde mai pui eliminarea greşită a lui Alcantara! Urziceniul, Timişoara şi Vasluiul jubilau!

Oltenii au căzut inexplicabil

Clujenii s-au trezit în partea a doua sau au adormit oltenii? Cert e că alb-albaştrii, deşi în inferioritate, au căzut inexplicabil. Aşa se face că Traore a înscris după o bâlbâială în careu, Bud a găsit vinclul în minutul 85, pentru ca la una din ultimele faze Iliev să-l tragă în careu pe Traore. Un fault inutil, penalty, iar Cadu transformă: 3-2 pentru CFR!

Iuliu Mureşan spune că echipa sa a beneficiat de problemele fizice ale oltenilor. „La pauză nu mai speram, dar când am văzut în repriza a doua că ei aveau crampe... Mi-era şi milă de ei. Orice şansă părea pierdută când a fost eliminat incorect Alcantara. În mod normal, este imposibil de întors un 0-2", a menţionat preşedintele CFR-ului. „Am paralizat la 2-2. Nu ştiu ce şanse mai avem să scăpăm de la retrogradare", a comentat Adrian Mititelu.

„Nu vă gândiţi la blat"

Antrenorul de o etapă al Craiovei, Eugen Trică, cel care încă mai are contract de jucător cu Ştiinţa, le-a luat apărarea colegilor săi. „Şi în etapa trecută ne-au căzut fizic câţiva jucători. Nu vă gândiţi la aranjamente, la situaţia în care ne găsim. Azi nu se mai fac blaturi. Jucătorii au crezut la pauză că meciul e gata. Am pierdut trei puncte mari", a spus Trică.

2-3

Craiova: Lung Jr. - Iliev, V. Găman, Bălace, Dănănae - Dilevski (Gângioveanu 82), Prepeliţă, Bărboianu (R. Barbu 67) - Dina (Firţulescu 64), M. Costea, Al. Piţurcă. Antrenor: George Biţă.

CFR: Nuno Claro - Cadu, Alcantara, Edimar (De Zerbi 62), Panin (Picolo 46) - G. Mureşan, E. Dică (Peralta 53), Culio, Deac - L. Traore, Bud. Antrenor: Andrea Mandorlini.

Goluri: Al. Piţurcă 11, M. Costea 21 / Traore 63, Bud 85, Cadu 90+3 - pen.
Eliminat: Alcantara 38
Stadionul „Municipal" - Severin: 9.000
Arbitru: Ovidiu Haţegan

Telex

-Eliminare greşită. Decizia arbitrului Ovidiu Haţegan de a-l elimina pe Alcantara a fost una eronată. „Centralul" i-a dat „roşu" lui Alcantara după ce s-a sfătuit cu asistentul Edi Dumitrescu. „A fost o eliminare gratuită, aţi văzut ce ajutată e echipa noastră", a comentat Iuliu Mureşan.

-Ştefan Bărboianu, la spital. Fotbalistul a suferit o comoţie cerebrală în repriza secundă. El a fost scos de pe teren şi urcat într-o ambulanţă, unde a primit îngrijiri medicale timp de 20 de minute. La finalul meciului, jucătorul a fost transportat la spital pentru un control amănunţit.

-„Nu meritaţi titlul!". „Norocul îi ajută mereu pe cei care riscă. La pauză am schimbat unele lucruri, iar echipa a reuşit să revină", a comentat Andrea Mandorlini. „CFR nu merită să fie campioană. Au câştigat pentru că au fotbalişti mai experimentaţi", a spus jucătorul Ştiinţei Valerică Găman.

-Alarmă falsă cu bombă. Un apel la 112 a anunţat o bombă la stadionul din Severin, chiar în timpul partidei dintre Universitatea şi CFR. Mesajul nu a necesitat întreruperea meciului, deoarece forţele de ordine au luat toate măsurile de securitate, partida fiind considerată una cu risc major.