Victorii pentru echipele de la CSM Craiova: băieţii au bătut la Sibiu, fetele s-au distrat cu Rapid

0

În etapa din prima ligă de baschet programată în weekend, echipele de la SCM Craiova au reuşit victorii importante.

Baschetbaliştii craioveni au produs surpriza rundei a 4-a, după ce au câştigat la Sibiu, pe terenul celor de la CSU Atlassib.

Elevii lui Adrian Budurean s-au impus cu scorul de 77-73 (18-28, 20-10, 23-14, 16-21), după un început slab, dar o evoluţie foarte bună în sferturile doi şi trei, când au egalat la pauză şi au preluat apoi decisiv conducerea.

Pentru SCM Craiova au marcat Wohlleb (24 de puncte), Wooten (20), Simms (11), Dodoc (9), Menelik (7) şi Stojakovic (6).

Principalii marcatori ai echipei gazdă au fost Bown, Calotă (ambii cu 21 de puncte), Crăciun (12) şi Haiduc (10).

În următoarea etapă, craiovenii vor juca acasă, cu „U“ Mobitelco Cluj.

La feminin, echipa de la SCM Craiova a câştigat fără probleme meciul de acasă cu Rapid, din etapa a 3-a. Baschetbalistele pregătite de Liviu Manea s-au impus cu scorul de 73-52 (24-12, 15-8, 18-20, 16-12).