Liga a II-a / Gaz Metan CFR Craiova a remizat cu Petrolul. Ploieştenii au jucat cu un om mai puţin

0

Trupa lui Jerry Gane a obţinut astăzi un egal, 1-1, în meciul de pe teren propriu cu lidera Seriei a 2-a, Petrolul, în derby-ul etapei a 9-a a Ligii a II-a.

Gaz Metan CFR Craiova a condus cu 1-0 la pauză, după reuşita lui Trifu, şi a avut superioritate numerică din minutul 49, când Pompiliu Stoica a fost eliminat pentru cumul de „galbene“.

Cu toate acestea, ploieştenii au egalat în minutul 82, prin Opriţa, din penalty, după un henţ în careu făcut de Nicola.

Oaspeţii au terminat meciul în nouă jucători, după accidentarea juniorului Pop, dar craiovenii nu au profitat.

După acest rezultat, Petrolul a rămas lider, cu 16 puncte, la egalitate cu FC Bihor, CS Mioveni şi ALRO Slatina aflându-se la un punct în spate. Gaz Metan CFR ocupă locul 8, cu 11 puncte.

Celelalte rezultate din Seria a 2-a: Voinţa Sibiu - ALRO Slatina 0-0, CS Mioveni - UTA Arad 3-3, CSM Vâlcea - FC Silvania 3-0, FC Bihor - Unirea Alba Iulia 2-0, ACU Arad - FC Argeş 0-3, Arieşul Turda - Mureşul Deva 2-0. Poli Iaşi a stat.