FOTO / Florin Costea a revenit oficial pe gazon! A jucat 65 de minute pentru echipa a doua a Craiovei

0

Golgheterul Universităţii Craiova a disputat astăzi primul său meci oficial după accidentarea din martie 2010, din meciul cu Poli Iaşi.

Florin Costea a jucat 65 de minute pentru echipa a doua a Ştiinţei, într-un meci din penultima etapă a primei ligi judeţene, câştigat de alb-albaştrii, scor 1-0, cu echipa Şcolii de Fotbal „Gică Popescu“.

Piţurcă îşi face griji pentru Florin Costea. Vezi când va fi pregătit de joc decarul Craiovei

„Ar fi păcat ca Florin Costea să forţeze acum şi să rişte o recidivă“

Eugen Neagoe: „Nu grăbim revenirea lui Florin Costea, chiar dacă vrea el“

Atacantul oltean revenit pe gazon după şapte luni a jucat prudent, evitând contactele cu adversarii, dar a găsit şi înţelegere din partea acestora.

„Briliantul“ Craiovei a avut trei şuturi la poartă, o acţiune personală încheiată cu centrare, a dat câteva pase bune şi cam atât.

Florin Costea, la primul meci oficial

Am zis să mai am un meci de pregătire în picioare după accidentare şi mi-a fost de mare ajutor. Sper ca în câteva săptămâni să revin în Liga I“, a precizat Florin Costea, urmărit în prima repriză şi de Victor Piţurcă.

Costea mai evoluase 25 de minute săptămâna trecută, într-un amical cu FC Caracal.

La meci a asistat şi patronul Ştiinţei, Adrian Mititelu, alături de preşedintele clubului, Silvian Cristescu.

Eugen Neagoe şi Florin Costea

Cel care s-a ocupat însă de Florin Costea a fost Eugen Neagoe (foto sus), secundul lui Piţurcă fiind cel care l-a urmărit atent pe decarul oltean şi i-a dat sfaturi în pauza meciului.