HCM Constanţa pierde cu 28 la 34 în faţa ibericilor de la Ciudad Real

0
Constănţenii înfruntă liderul pe clasamentului - Ciudad Real

HCM Constanţa întâlneşte în această seară, de la ora 20.00, pe Ciudad Real, primul meci cu Eden Hairi pe bancă în funcţia de antrenor principal. Urmăriţi desfăşurarea meciului pe www.adevarul.ro.

Joi, de la ora 18.00, la Constanţa, HCM se va confrunta cu Sarajevo, meci contând în Liga Campionilor.

Min 60 Marius Sadoveac punctează un ultim gol pentru constănţeni. Se cunoaşte schimbarea în jocul HCM-ului, cu toate că Hairi a avut la fispoziţie numai două zile să reia schemele lui Kurteş. Scor final HCM 28 - 34 Ciudad.
Min 59 Popescu apără cu ultimele puteri o minge a spaniolilor. Scor HCM 27 - 34 Ciudad.
Min 58 Timp de odihnă cerut de antrenorul constănţean Eden Hairi. Scor HCM 26 - 34 Ciudad.
Min 55 Spaniolii mai punctează încă o dată în poarta HCM-ului. Scor HCM 25 - 32 Ciudad.
Min 54
Juanjo Fernandez eliminat pentru 2 minute. Atac al constănţenilor finalizat cu un corner. Scor HCM 25 - 31 Ciudad.
Min 52
Lazarov înscrie pentru iberici: HCM 23 - 30 Ciudad.
MIn 51 Atac al spaniolilor finalizat cu o greşeală, care aduce mingea constănţenilor. Scor HCM 22 - 28 Ciudad.
Min 48
Constănţenii sunt deja copleşiţi de diferenţa de scor, imposibil de recuperat în faţa unei echipe precum Ciudad. HCM 21 - 27 Ciudad.
Min 46 Ciudad avansează de la minut la minut şi se distanţează de HCM, în ciuda eforturilor depuse de constănţeni. Scor HCM 19 - 27 Ciudad
Min 43
Stavrositu mai reduce din handicap, scorul fiind de HCM 17 - 24 Ciudad.
Min 42 Ciudad se distanţează de HCM, care a ajuns la 8 goluri în spatele ibericilor. Scor HCM 16 - 24 Ciudad.
Min 31 Începutul celei de-a doua reprize.
Min 30 FINALUL PRIMEI REPRIZE.
Min 29
Jonas Kallman eliminat după ce l-a faultat pe Laurenţiu Toma. Lovitura de la 7 metri acordată românilor nu a fost fructificată. Scor HCM 12 - 15 Ciudad.
Min 28
Stavrositu marchează cel de-al 11-lea gol pentru Constanţa, dar Lazarov vine puternic din urmă şi menţine diferenţa de scor. HCM 11 - 15 Ciudad.
Min 26 Scor HCM 10 - 14 Ciudad, ultimul gol al constănţenilor fiind marcat de Riganas.
Min 25 Stavrositu reduce din diferenţa fe goluri. Scor HCM 9 - 12 Ciudad.
Min 23 Csepreghi înscrie pentru constănţeni, dar Lazarov îşi ia revanşa. Scor HCM 8 - 12 Ciudad.
Min 20 Sabou marchează de la 7 metri pentru HCM. Scor HCM 6 - 10 Ciudad.
Min 18 Gol pentru HCM marcat de Riganas. HCM 5 - 10 Ciudad.
Min 17 Timusin Schuch marchează pentru HCM. Scor HCM 4 - 9 Ciudad.
Min 13
Sabou, extrema stângă a Constanţei, a luat galben pentru fault. Davis de la Ciudad de Real marchează: HCM 3 - 8 Ciudad.
Min 11 HCM nu a ştiut să fructifice un fault ce le-a fost acordat, dar corul se menţine HCM 3 - 6 Ciudad.
Min 9 Mihai Popescu are dificultăţi în a ţine piept jucătorilor spanioli, care au deja trei puncte peste HCM. Scor 3 - 6
Min 6 HCM este codusă cu două goluri în faţă. 2 - 4
Min 5 Alex Csepreghi a fost eliminat pentru 2 minute. Lovituă de la 7 metri şi egalează Ciudad Real: 2 - 2.
Min 3 Sabou marchează pentru Constanţa: 2 - 0. Popescu apără pentru a treia oară.
Min 2 HCM Constanţa deschide scorul: 1-0.
Min 1 Începutul partidei dintre HCM Constanţa şi Ciudad Real. Mihai Popescu apără un prim atac al spaniolilor.

Este primul meci al campioanei României cu Eden Hairi, secundul regretatului antrenor Zoran Kurteş, ca antrenor principal. Hairi va fi secondat de Alexandru Buligan.

Contractul lui Jovika Cvetkovic cu HCM Constanţa a încetat joi seara, în urma unei şedinţe a conducerii clubului. „Lipsa de comunicare între antrenor şi jucători, necunoaşterea limbii române sau engleze, precum şi incompatibilitatea stilului de joc al HCM Constanţa cu concepţia total diferită a antrenorului Cvetkovic au dus la pierderea meciului cu Odorhei din Campionatul României, respectiv a celor două meciuri din Liga Campionilor cu Zagreb acasă şi în deplasare la Flensburg“, a declarat preşedintele clubului, Nicuşor Constantinescu.

Umbra lu Zoran

Performanţele realizate de HCM Constanţa în sezonul trecut, când schemele lui Zoran Curteş le-a adus al cincilea titlu de Campioană a României, se doresc a fi egalate cu ajutorul lui Eden Hairi, care i-a fost secund lui Kurteş. Chiar înainte de plecarea în Spania, echipa contănţeană a efectuat câteva antrenamente, care să le readucă aminte schemele care le-a adus de atâtea ori victoria.

HCM a pierdut clar primele două jocuri din grupă şi nu are şanse astăzi. Ciudad Real a învins miercuri, în campionatul spaniol, pe CAI BM Aragón cu scorul de 36-25 şi are maximum de puncte după cinci etape (10), la fel ca FC Barcelona Borges.

Sâmbătă va avea loc meciul Bosna Sarajevo (Bosnia) - Flensburg (Germania).

În clasament, pe primul loc se află RK Zagreb, cu 5 puncte, urmată de Ciudad Real, 4 p, Flensburg, 2 p, St. Petersburg, 2 p, Bosna Sarajevo, 2 p, HCM, 0 p.