Farul a bătut cu 3-1 CS Eforie într-un meci amical

0

„Marinarii“ au fost conduși cu 1-0 de echipa din Liga a III-a, dar au revenit prin tripla lui Paraschiv. Săptămâna viitoare, echipa constănțeană susține două noi partide de verificare.

FC Farul a dispus cu 3-1 (0-0) de echipa de Liga a III-a CS Eforie, într-un meci amical jucat astăzi, pe terenul  „Voința“ din Constanța. Golurile au fost înscrise de Paraschiv, fost jucător al lui CS Eforie, în minutele 73, 84 și 86, respectiv Fugaru, în minutul 72, din penalty.

Antrenorul principal al Farului, Marian Pană, a folosit jucătorii: repriza întâi: Cernea - Nițescu, Buzea, L. Ștefan, Sascău - Onyega, Ștefoi, Stăncioiu, Gh. Badea - Pătulea, Nakamura; repriza a doua: Măcelaru (53 Cernea) - I. Călin (75 Nițescu), L. Dobre, Nicolau, L. Ștefan - Nițescu (58 Chehaia; 85 Husein), Gh. Badea (78 Stăncioiu), Ștefoi (58 Păduraru), I. Lupu (87 Sescioreanu) - Pătulea (58 Paraschiv), Șt. Ciobanu.

Onyega este un tânăr nigerian de 19 ani, pe care Farul încearcă să-l transfere, iar Yuri Nakamura (24 ani), un atacant japonez, a jucat ultima dată la Gaz Metan CFR Craiova.

CS Eforie (antrenor, Gabriel Șimu) a început meciul cu: C. Vasile - Fătu, Chiriac, Fugaru, Dragomir - Conțu, Potoșca, Părcărea, R. Ilie - Roman, Aneste. Au mai evoluat Gerea, Caraiola, Călin și Manea. Nu au putut fi utilizați Ștefănescu, Borza și Ibraim (accidentați), Gândac, Chirilă și Croitoru, care participă la o acțiune a echipei naționale de fotbal pe plajă.

Săptămâna viitoare, Farul mai are programate două amicale, ambele în deplasare: cu Eolica Baia (miercuri, de la ora 11) și cu Unirea Slobozia (vineri, de la ora 17,30).