Stiri din Constanta

Constanţa: Voluntarul anului este student la Psihologie

7 decembrie 2009, 12:40 |  Autor: Andrei Amza | 

Cuvinte cheie: Constanta, voluntar, student, psihologie,

Cătălin a fost ales „Voluntarul anului 2009“ pentru proiectele în care a fost implicat.

Constanţa

Cătălin a fost ales „Voluntarul anului 2009“ pentru proiectele în care a fost implicat.

 

Pentru că a fost cel mai activ militant social, Cătălin Dorcu a câştigat gala organizată sâmbătă seara de ONG-urile locale. De Ziua Internaţională a Voluntarilor, 11 organizaţii neguvernamentale participante şi-au nominalizat cei mai buni membri pentru a alege „Voluntarul anului 2009“.

Studentul la Psihologie Cătălin Dorcu (27 de ani) a fost în acest an cel mai activ militant social. El a fost implicat în proiecte de informare şi sensibilizare a tineretului privind dreptul la vot şi în societetea europeană, a organizat tabere pentru elevi, a ţinut spectacole de teatru pentru copii şi organizează concursuri de cultură generală a şcolarilor. „Îmi place foarte mult ceea ce fac, o fac din pasiune. Îmi place să lucrez cu tineri şi copii, iar în urma proiectelor în care am fost implicat am căpătat foarte multă experienţă“, spune Cătălin.

Pentru a participa la Gala Voluntarului 2009, tânărul a depus o scrisoare de intenţie şi un CV în care a trecut cele mai importante proiecte de voluntariat în care a fost implicat. Pe lângă asta, alături de alţi nouă concurenţi, reprezentanţi ai altor ONG-uri, a fost supus la trei probe.

„A trebuit să mimez activitatea asociaţiei noastre, apoi, împreună cu ceilalţi colegi ai mei, am improvizat o scenetă în care am pus la cale un proiect al organizaţiei şi în final am răspuns la o întrebare“, povesteşte voluntarul anului.

„Dedic premiul organizaţiei“

Cătălin face parte din Asociaţia Psihologilor şi Psihopedagogilor Procivitas Constanţa. Organizaţia a fost creată în anul 2005, la Constanţa, la iniţiativa unui grup de absolvenţi de psihologie şi psihopedagogie.

Voluntarul anului este mândru că face parte din această asociaţie şi spune că nu putea obţine premiul fără sprijinul colegilor săi. „Vreau să dedic premiul obţinut organizaţiei din care fac parte, pentru că datorită membrilor ei am reuşit să-l obţin. Îmi place să fiu voluntar, o fac din pasiune şi îmi place să lucrez cu tineri şi copii“, a declarat Cătălin Dorcu.

Micuţii de la „Rotterdam“ au urcat pe scenă

Evenimentul Gala Voluntariatului 2009 a fost organizat de Centras Constanţa, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi cele mai importante ONG-uri din ţară care au filiale în judeţ. La finalul festivităţii de premiere, gala a continuat cu momente artistice susţinute de un grup de copii de la Centrul de Plasament „Micul Rotterdam“, care i-au introdus pe cei prezenţi în magia sărbătorilor. Pentru efortul lor, micuţii au fost răsplătiţi cu diplome speciale.


Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Ramona Ursu

    Nu e „Ferma animalelor“. De fapt, e o nedreptate să compari porcul cu acei indivizi fără scrupule, plini de nesimţire şi cu un tupeu mare cât toate haznalele României adunate la un loc. Continuare

    Fericirea de a îngheţa într-un tren din Bărăgan

    Grigore Cartianu

    Declaraţia săptămânii nu vine de la eterna gâlceavă din Palatul Parla­mentului, ci dintr-un alt palat, situat în apropierea Gării de Nord.

    Nimic pentru România

    Petre Barbu

    N-am scris pentru România şi nici pentru patronii gazetelor. Am scris aşa, ca să mă cred Dumnezeu.

    Boala noastră fără leac

    Radu Paraschivescu

    Există trei borne obligatorii pe traseul suspicionitei româneşti în tranziţie.

    Inaniţia la români

    Dan Străuţ

    La prima vedere, e doar statistică: România – o ţară „eminamente agrară“ – importă mâncare de peste trei miliarde de euro pe an, iar în anul agricol de vârf 2011 importurile agroalimentare au atins recordul istoric de 3,7 miliarde de euro.

    Corupţia ca stare de fapt

    Liviu Avram

    Butada care caracterizează guvernările de stânga-dreapta din România: unii sunt prea hoţi, ceilalţi sunt prea proşti.

    Adevarul on Facebook
     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole