Constanţa: Se prăbuşeşte locuinţa peste ei

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Viaţa a şapte familii, care locuiesc în imobilul de pe Mircea cel Bătrân, nr. 4, este în pericol. Oamenii refuză să plece. De mai bine de un deceniu, casa de pe strada Mircea cel Bătrân numărul 4 se degradează continuu.

Majoritatea imobilelor din zona istorică a oraşului riscă să cadă peste proprietari sau abuzivi.

În casa cu două etaje din zona istorică a Constanţei  locuiesc şapte familii: două stau cu chirie şi cinci au contracte de vânzare - cumpărare. Deşi sunt în pericol, oamenii refuză să-şi părăsească locuinţele pentru care au plătit zeci de mii de euro.

În vara anului trecut, un perete al clădirii s-a făcut una cu pământul. În urmă cu o săptămână, un alt perete al casei s-a prăbuşit.

Evacuare de urgenţă

Acum două zile, repezentanţii Inspectoratului Judeţean de Construcţii Constanţa au ajuns la clădirea din Piaţa Ovidiu. „Am dispus măsura expertizării de urgenţă a clădirii şi am recomandat evacuarea. Din punctul meu de vedere, prăbuşirea imobilului este iminentă, dar aşteptăm rezultatul expertizei“, a declarat Gigi Chiru, şeful Inspectoratului de Construcţii Constanţa. El spune că proprietarul clădirii, firma Model SA, trebuie să asigure un alt spaţiu locativ pentru cei care locuiesc acum în clădire. Nu este un caz singular. În aceeaşi situaţie se află alte 124 de clădiri din zonă.

S-a luptat 20 de ani pentru o casă

Când a căzut peretele din casa ei, Felicia Ursache (50 de ani) care locuieşte cu chirie  la primul etaj al clădirii, nu se afla în apartament. „Peretele a căzut acum şapte zile. Am avut noroc, puteam să fiu acasă şi Dumnezeu ştie ce puteam să păţesc“, spune ea.



De aproape două decenii, femeia încearcă să cumpere apartamentul în care locuieşte. Se judecă pentru a obţine apartamentul în care locuieşte în chirie de peste 20 de ani. 

„Casa asta m-a îmbolnăvit, nu ştiu ce să mai fac. Am băgat mii de euro în apartament şi tot am pereţii crăpaţi. Mi-e frică să mai dorm noaptea, să nu cadă iar pereţii pe noi“, se plânge proprietara. Imobilul a trecut prin mâinile a mai mulţi administratori, fără ca vreunuia dintre ei să-i pese de soarta lui.

„Casa a fost iniţial a ICRAL-ului, apoi a trecut în proprietatea societăţii «Remus Opreanu». Firma a devenit, după Revoluţie, Model SA“, spune  Aurelia Andronache (52 de ani), unul dintre cei cinci proprietari ai imobilului.  „Locuiesc în casa asta de 25 de ani. Am cumpărat apartamentul cu 20.000 de euro şi am investit 5.000 de euro, pentru reparaţii şi renovări“, se plânge proprietara.

„Nimeni n-a investit vreun leu în clădirea asta. Singura care mai venea să vadă în ce stare mai e casa este Maria Duncia, un tehnician de la firma «Model SA». Venea, ridica din umeri şi pleca“, se revoltă Aurelia Andronache. Femeia spune că ei au încercat să renoveze toată clădirea, însă nu au fost lăsaţi de cei de la Model SA.

Interese ascunse

Femeia crede că, de fapt, la mijloc, sunt interese ascunse. „Cineva a pus ochii pe terenul ăsta şi îl vrea. Ştiu că valoarea pământului de sub această casă este foarte mare“, crede Aurelia Andronache.

Reprezentanţii SC Model SA nu au putut fi contactaţi până la ora închiderii ediţiei. Numărul de contact afişat pe un site de profil nu este alocat.

image
Constanţa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite