Constanţa: UPDATE / HCM Constanţa scrie istoria handbalului românesc!

0
Handbaliştii de la HCM Constanţa au meci la ora 16.15

HCM Constanţa a întâlnit astăzi, de la ora 16.15, la Sala Sporturilor „Romeo Iamandi“ din Buzău, pe grecii de la PAOK Salonic, confruntare pe care a câştigat-o u un avans lejer: devenind astfel prima echipă românească de club care depăşeşte faza grupelor în Liga Campionilor.

Minutul 60.00 34 - 23 VICTORIE pentru HCM Constanţa, care s-a calificat în optimile Ligii Campionilor.

Minutul 52.00 - 28 - 18
HCM conduce cu 10 goluri în faţa grecilor.

Minutul 50 - 25 - 18
Marinarii se distanţează confortabil de PAOK Salonic.

Minutul 41 - 20 - 17
Constănţenii încearcă să se distanţeze de grecii de la PAOK Salonic. Ameninţare de joc pasiv.

Minutul 38.00 - 19 - 15
Grecii reduc din handicap.

Minutul 34.00 - 16 - 11
Marinarii îşi menţin avansul de 5 goluri în primele minute din cea de-a doua repriză.

Minutul 30.00 -
La pauză, HCM Constanţa conduce cu 5 goluri în faţă.

Minutul 26.00
- 10 - 7 Constănţenii au prelut conducerea în faţa grecilor de la PAOK.

Minutul 18.00 - 7-6
Sorţii se schimbă, iar constănţenii revin spectaculor prin portarul Mihai Popescu, care înscrie cel de-al treilea gol în Liga Campionilor, marinarii preluând conducerea.

Minutul 16.00
- PAOK conduce cu 6 la 4 în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi“ din Buzău.

Importanţa disputei este de necontestat: Sala Sporturilor „Romeo Iamandi“ va fi arhiplină, deoarece la doar două zile de la punerea în vânzare au fost date la vânzare aproximativ 400 de bilete, preţul unui tichet fiind de 20 de lei.Numai de la Constanţa vor pleca între 700 şi 1.000 de suporteri. „Pentru 200 dintre ei, clubul a pus la dispoziţie transport, restul vin cu maşinile personale“, a declarat Ali Nurhan, preşedintele HCM Constanţa.

Cu două etape înainte de finalul meciurilor din grupe, HCM Constanţa ocupă locul 4, ultimul care asigură calificarea în faza următoare a Ligii Campionilor. „Dacă au ajuns la un pas de o calificare istorică, băieţii sunt mobilizaţi şi hotărâţi să facă un meci memorabil“, a mai spus Nurhan.