Stiri din Constanta

Constanţa: Băieţel ucis de un diagnostic greşit

1 iunie 2010, 17:52 |  Autor: Antonia Maer  | 

Cuvinte cheie: Constanta, diagnostic, medic, ancheta, parchet,

Eduard Teodor Popescu pozat cu o săptămână înainte să moară

Constanţa

Eduard Teodor Popescu pozat cu o săptămână înainte să moară

 

Eduard Teodor Popescu a fost internat cu diagnosticul de diabet zaharat dar a murit, conform autopsiei, de pneuomonie.

Părinţii unui băieţel mort în data de 8 martie a.c. după ce a fost internat în spitalul din Medgidia cu simptome de răceală o acuză pe doctoriţa care l-a tratat, Cristina Simona Tona, că l-a diagnosticat greşit, fapt ce a dus în final la moartea fiului lor.

Eduard Teodor Popescu avea numai trei ani şi şapte luni când a ajuns la urgenţa spitalului din Medgidia, de mână cu bunicul său. Fusese lăsat să-şi viziteze bunicul şi străbunica de tatăl său, Minodor Popescu, medic de familie. „După-amiază am fost sunat şi mi s-a spus că Teodor strănută şi îi curge nasul. Le-am spus să îi dea antibiotic. A vomitat medicamentul aşa că l-au dus la urgenţă“, a povestit, copleşit de durere, tatăl.

„Cred că o să dorm un pic“  

Ce s-a întâmplat cu micuţul din acel moment este de-a dreptul şocant. Părinţii acuză că după o oră şi jumătate de aşteptare, Teodor a fost consultat la Urgenţă şi apoi trimis în Secţia de Pediatrie, condusă de doctoriţa Tona. „Fără nici un fel de analize i-a pus o perfuzie cu glucoză care este contraindicată copiilor sub şase ani. I-a recoltat probe de sânge din mâna cealaltă. A trecut în fişa medicală diabet zaharat. Normal că i-a ieşit glicemia mare din moment ce i se administra glucoză“ a explicat tatăl.

Când şi-a dat seama ce a făcut doctoriţa a oprit perfuzia. Era însă prea târziu. „Mi-e somn. Cred că o să dorm un pic“, a spus băieţelul şi a închis ochii. Într-un minut, era mort, decesul fiind declarat în jurul orei 24.00

Acuzaţii grave de fals

În momentul în care a murit, salvarea, trimisă de la Constanţa, aştepta micul pacient la poarta spitalului.

Conform procedurii în cazul pacienţilor morţi în spital s-a efectuat necropsia. Rezultatul este în contradicţie cu diagnosticul: conform medicului legist băiatul a murit de ...pneumonie!

„Nu se moare din pneumonie, nu se moare din diabet. Băiatul meu a murit din cauza unui endem pulmonar cauzat de perfuzie. I s-au umflat plămânii şi nu a mai putut respira“, a spus tatăl.

Citiţi mai multe în de astăzi!

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Tatăl copilului mort în spitalul din Medgidia: „Doctoriţa mi-a spus că băiatul va pleca sănătos acasă“

    Medicul pediatru Simona Cristina Tona de la Spitalul Medgidia este suspendată din activitate. F ...

    Ce facem în caz de diagnostic greşit

    În viitor, pacienţii care constată că li s-a stabilit un diagnostic greşit vor primi o compensa ...

    Nicoleta Popescu, medicul oamenilor străzii

    Tânăra este unul dintre medicii unui serviciu de urgenţă mobil din Bucureşti, care se adresează ...

    Cum marchează viaţa o eroare de diagnostic

    O boală prea uşor de confundat, una prea puţin întâlnită sau doar graba de a da un verdict sunt ...

    ŞOCANT-Doi ţigani jefuiesc o femeie care tocmai a fost victima unui accident de circulaţie

    Hoţii, un bărbat şi o femeie, ajung la locul accidentului, pun mâna pe bagajele victimei, care ...

    Un pahar de vin pe zi poate preveni diabetul

    Oamenii de ştiinţă americani de la Şcoala de Sănătate Publică a Universităţii „Harvard‟ au obse ...

    FOTO George Parteca, fiul proprietarului Hotelului Del Mar din Mamaia, a murit într-un groaznic accident de mașină

    Tânărul în vârstă de numai 24 de ani conducea în jurul orei 4, pe Bulevardul Mamaia din Mamaia, ...

    Constanţa: Doctoriţa cercetată pentru ucidere din culpă poate practica medicina

    Judecătoria Medgidia a decis ieri că Simona Cristina Tona, medicul învinuit de ucidere din culp ...

    Actorul Ion Lucian rămâne internat în stare gravă la Spitalul de Urgenţă Floreasca

    Directorul Teatrului Excelsior, actorul Ion Lucian, a fost internat, duminică, la Spitalul de U ...

    A lăsat un bebeluș de șase luni să moară: pediatru din Medgidia, judecat pentru ucidere din culpă

    Fostul şef al Secţiei de Pediatrie a Spitalului Medgidiaa fost trimis în judecată de procurorii ...


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Poticnelile Guvernului Ponta

    Ovidiu Nahoi

    De oriunde ar veni, uninominalul are aceleași probleme.

    România – duşmanul de serviciu

    Ion Cristoiu

    Român e, atât pentru scriitor, cât şi pentru redactor, tot ceea ce poate fi opus termenului de sovietic.

    Grăjdanul lui Ponta, Grăjdanul lui Năstase

    Grigore Cartianu

    Au trecut şase zile de când Constantin Adrian Balaban Grăjdan a folosit Guvernul pe post de maşină de spălat a chiloţilor penali ai lui Adrian Năstase.

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole