Stiri din Constanta

Constanţa: „Mascaţii“ de la DIAS fac chetă pentru a-şi cumpăra echipamente de asalt

9 martie 2010, 12:00 |  Autor: Ioana Popa | 

Cuvinte cheie: Constanta, mascati, DIAS, SIR, Moraru, cheta, asalt,

Mascaţii efectuează percheziţii chiar în acest moment

Constanţa

Mascaţii efectuează percheziţii chiar în acest moment

 

Fiecare dintre noi vorbeşte cu respect şi teamă atunci când aude despre luptătorii Serviciului de Intervenţii Rapide (SIR), fostul DIAS. Puţini ştiu că băieţii pun bani deoparte la fiecare salariu pentru a-şi îmbunătăţi dotările de luptă.

Băieţii cu muşchi de la SIR au trecut prin sute de ore de antrenamente dure pentru a face faţă misiunilor la care sunt solicitaţi atunci când forţele de Poliţie nu mai fac faţă. Fie că este vorba despre jafuri armate sau scandaluri între clanurile de interlopi, „mascaţii“ reuşesc de fiecare dată să aplaneze conflictele.

Nimeni nu se întreabă cum fac acest lucru, ce resurse au, de unde rup şi pe unde cârpesc să păstreze prestanţa în faţa constănţenilor. „Suntem singurul judeţ din România care şi-a prins autorii jafurilor de la casele de schimb valutar, de la bancă, de la casele de amanet şi bijuterii. Nu au rămas autori necunoscuţi în dosarele care au îngrozit lumea. Dar Poliţia trebuie dotată. Numai noi ştim cât improvizăm şi cât ne folosim maşinile personale pentru asta“, recunoaşte şeful serviciului, comisarul şef Emanoil Moraru.

Oamenii vor să fie apăraţi

Este drept că sunt în slujba comunităţii, care le cere să îi apere. Pe oameni nu îi interesează cum, ei vor doar să fie apăraţi. „Comunitatea ne cere, iar noi cerem Bucureştiului. Pe Bucureşti îl doare undeva de comunitatea din Constanţa“, declară Moraru.

Chetă pentru echipamente

Pentru a nu se face de ruşine la intervenţii, luptătorii de la SIR pun bani deoparte la fiecare salariu pentru a-şi cumpăra echipament de asalt şi scufundare. „Noi nu avem echipament de asalt, nu avem echipament de scufundare, cu toate că avem oameni pregătiţi pentru aşa ceva. De exemplu cu 1.000 de euro pot lua un echipament complet de scafandru, iar cu 500 de euro un echipament de asalt“, precizează Emanoil Moraru.

Numai că şi aici există o problemă: luptătorii nu au voie să folosească echipamentul cumpărat de ei în misiuni, pentru a nu fi acuzaţi de superiori că au utilizat echipament neatestat în cazul în care s-ar petrece vreo nenorocire. „Oamenii mei improvizează şi-şi rup picioare: unul are tije la picioare, altul are diafragmă artificială. Toţi îşi distrug sănătatea şi îşi pun viaţa în pericol, din bun simţ, numai să nu ne facem de râs la misiuni. De 11 ani, DIAS Constanţa nu a dat chix niciodată şi sperăm ca nici de acum încolo să nu o facă“, arată Moraru.

AFLAŢI DIN „ADEVĂRUL DE SEARĂ“ CU CE PROBLEME SE MAI CONFRUNTĂ LUPTĂTORII SIR!

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Constanta: Paul Dicu este instructorul trupelor DIAS

    Practică Aikijitsu de la 18 ani şi îi place să spună că nu el a descoperit această artă, ci ea ...

    Constanţa: Comandantul DIAS şi-a luat armă de asalt

    Comisarul-şef Emanoil Moraru a investit în armă şi suport 1.000 de euro din propriul buzunar. E ...

    Mascaţii de la DPIR au făcut azi demonstraţii în faţa sucevenilor

    Poliţiştii de la DPIR Suceava au aniversat azi 10 ani de existenţă prin demonstraţii sucevenilo ...

    Constanţa: Adrian Popa - Ofiţerul mecanic care-i ghidează pe studenţi

    Nu a renunţat niciodată la visul său din copilărie şi a devenit în anul 2001 ofiţer de marină î ...

    O armată de mercenari pentru Emiratele Arabe Unite

    Forţa ce va putea interveni atât în cazul unor eventuale proteste din EAU, cât şi în alte state ...

    UPDATE Constanţa: Intervenţie în forţă a mascaţilor: două grupuri de romi s-au atacat cu săbii şi bâte

    Scandal de proporţii produs azi- noapte în comuna Valu lui Traian: două grupuri de romi s-au lu ...

    Târgu-Mureş: Descinderi la două locuinţe din Târgu-Mureş în căutarea unor interlopi

    Procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - ...

    Constanţa: Primul român care se va antrena cu luptătorii SWAT

    Şeful Departamentului de Intervenţie şi Acţiuni Speciale (DIAS) Constanţa este primul român din ...

    Constanţa: Mascaţii au descins în forţă în Medgidia

    Trupele Serviciului de Intervenţie Rapidă au intervenit marţi seara într-o locaţie din Medgidia ...

    LOVITURĂ:Reţea de traficanţi de ţigări anihilată de poliţişti. Maşinile cu care era transportată marfa au fost confiscate

    O reţea româno-moldovenească de traficanţi de ţigări a primit grea lovitură de la poliţiştii Po ...


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole