Gigastar de Constanţa, sezonul 2011

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Dacă vreţi să încercaţi o stare de bine, ascultaţi vocile constănţenilor care şi-au manifestat - timid sau nu - talentele la cea mai recentă întrecere muzicală, X Factor. Pe lângă faptul că unii au talent cu carul, mai au şi poveşti interesante care te fac să te confunzi cu ei.

Georgeta, o casnică de 38 de ani din Mangalia, n-a mai călcat pe scenă de la Cântarea României, dar şi-a pus tot sufletul în mâinile piesei „De-ar fi să vii“.
Altă femeie de 38 de ani, Gabriela, cochetă şi cu un mic biznis, şi-a arătat vârsta interioară interpretând superhitul „In and Out of Love“. Au mai urcat pe scena de la Casa de Cultură din Constanţa rockeri de 19-20 ani cântând piese de colecţie, trupe care urmează modele consacrate şi nelipsiţii păcălici care fac deliciul arenei.

Cel mai de impact moment al selecţiei de la Constanţa a fost prestaţia de senzaţie a unui tânăr de 25 de ani, care nu anunţa nimic atât de spectaculos. Cu un ten măsliniu, tuns mărimea 1 şi neras de două zile, Alin s-a prezentat cu un vocabular ezitant şi cu teama în ochi. Când a început însă muzica, sala a fost electrizată! Constănţeanul Alin Văduva are o voce gravă şi puternică, de ai impresia că asculţi înregistrarea originală. Juriul a fost fascinat. Ca oricare om care îşi merită aprecierile, băiatul este şi modest, cu o prezenţă scenică naturală. „Îţi promit eu că o să faci carieră!“, s-a juruit un membru al juriului.
Am mai auzit promisiunea asta la fiecare concurs/competiţie/megashow, în urma căruia nu s-a mai ales nimic de câştigători. În afară de o iluzie că vor deveni „cineva“, prea multe nu are ce să le schimbe viaţa o astfel de întâmplare. Sunt puţinii aceia care au reuşit să rămână pe scenă, în atenţia publicului care se încântă uşor şi se plictiseşte repede.

O să aibă şi învingătorul de la Constanţa partea lui de faimă. Aplauze ce or să-i răsune toată viaţa în urechi, laudele oamenilor din branşă care or să-l facă să spere. Voturi, emoţii, confetti şi ceva bani. Poate o vedetă o să-l invite să facă duet la vreo cântare, apoi granzii or să uite iar de el, dacă or fi avut vreodată de gând să îl bage în seamă. Mai ştie cineva ceva de spaniolul Costel Busuioc, speranţa mondială a operei? Sau de rapperul Ţuţu? Sau de învingătorii de la Megastar? Cât de serioşi au fost cei care le-au promis celebritatea?

Nu-i nimic, până o să ne aducem aminte că am uitat complet de valorosul câştigător, o să inhalăm din nou gazul amăgelii de a deveni vedetă peste noapte. Ne mai face să uităm că la Constanţa, oraşul de unde ar putea ieşi pe merit viitoarea vedetă a muzicii, tocmai s-a scumpit gigacaloria. Puţin, doar cu 100%, cât să se dubleze factura de la întreţinere.

«I need a dollar, dollar, a dollar is all I need» a cântat răsunător Alin al lui Văduva din Constanţa. „Am nevoie de un ban, de atâta am nevoie“ – aşa ar suna şi refrenul pe care îl vor învăţa constănţenii de acum încolo. La asta se pricep cel mai bine şi le promit eu că vor face carieră.


Constanţa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite