Clujeanca Gabriela Mărginean, un nou meci de excepție în Grecia

0

Clujeanca Gabriela Mărginean a totalizat 27 puncte, 7 recuperări şi 2 intercepţii în 40 minute de joc pentru Panathinaikos Atena, în victoria, scor 66-69, repurtată în deplasare, împotriva echipei PAOK Salonic, informeaza probaschet.ro

Meciul a făcut parte din programul etapei a 10-a în sezonul regulat al primei ligi de baschet feminin din Grecia. Sportiva originară din Cluj-Napoca a fost cea mai bună marcatoare a partidei și a avut un coeficient de 29 la eficienţă

Panathinaikos are şapte victorii şi trei înfrângeri, situându-se pe locul al 4-lea în ierarhia la zi a campionatului elen. Prima poziţie aparţine lui Sony Athinaikos, deţinătoarea EuroCup Women şi formaţia care a eliminat din aceeaşi competiţie pe SCM CSŞ U Craiova în acuala ediţie.

Gabriela Mărginean are medii de 17.0 puncte, 8.0 recuperări, 1.8 pase decisive şi 2.3 mingi câştigate cu 2.8 pierdute în 32.6 minute de joc. Ea a jucat în fiecare partidă a lui Panathinaikos în acest sezon competiţional.