Universitatea Cluj a remizat cu Rapid. Suporterii au strigat: „Mitică la puşcărie“

0
Rapid, o echipă de neoprit

Formaţia Rapid a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), cu echipa Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a XIX-a a Ligii I, în care oaspeţii au egalat spre finalul jocului.

Golurile au fost marcate de Alexa '66 pentru Rapid, respectiv Grozav '81 pentru Universitatea Cluj. 1-0: În urma unei lovituri de colţ executate de Roman, mingea a ajuns în careu, apărarea clujeană nu a putut respinge, iar Alexa a înscris de la patru metri. 1-1: În urma unei acţiuni personale, Marinescu i-a pasat lui Grozav, plecat de la limita ofsaidului, iar acesta l-a driblat pe Coman şi a înscris în poarta goală.

Echipele

Rapid: Coman - Creţu, M. Antonio, Glauber, Bozovici - N. Grigore (Herea '85) , Alexa, - M. Roman, Teixeira, Surdu (Grigorie '67) - Pancu (Al. Ioniţă '29). Antrenor: Răzvan Lucescu.
Universitatea Cluj: Bornescu - Achim (Cojocnean '73), Abrudan, Szukala, D. Popa - Hoban, Marinescu - Ad. Cristea, M. Cristescu (Grozav '78), Păcurar - Cl. Niculescu (Tony '57). Antrenor: Ionuţ Badea.
Cartonaşe galbene: Grigore '22, Ioniţă '31, Creţu '51, Surdu '64 / Păcurar '30, Abrudan '38, Hoban '50, Cristea '64
Arbitri: Cristian Balaj - Miklos Nagy, Eduard Dumitrescu - Teodor Crăciunescu

La meci au asistat aproximativ 10.000 de spectatori.

În minutul 51, a avut loc o busculadă între jucători. După o intervenţie a lui Păcurar asupra lui Surdu, Balaj a lăsat jocul să continue, însă Achim a trimis mingea în aut. Atunci Bozovici a refuzat să execute autul, pentru că Surdu era încă întins pe gazon. În jurul lui Surdu erau doi jucători de la Universitatea Cuj care îi cereau să se ridice, iar fundaşii Glauber şi Creţu au venit şi i-au îmbrâncit pe jucătorii oaspeţi, gest urmat de o busculadă.

„Mitică la puşcărie“

În minutul 64, Cristea şi Romeo Surdu s-au contrat, iar Balaj i-a avertizat pe amândoi. Suporterii au afişat un banner pentru tehnicianul Marius Şumudică, care împlineşte duminică 41 de ani: "Noi apărăm cu fanatism şi fără frică, la mulţi ani Şumudică".
Fanii rapidişti au scandat de mai multe ori pe parcursul jocului: "Mitică la puşcărie".