Un clujean a obţinut medalia de aur la cea mai importantă competiţie paralimpică din Balcani

0

Reprezentantul României, clujeanul Bobi Simion, a câştigat medalia de aur în competiţia pe echipe, la Turneul Internaţional de Tenis de Masă pentru persoane cu dizabilităţi (RITTO). RITTO, cel mai amplu eveniment paralimpic din Europa Centrală şi de Est, s-a desfăşurat la Cluj în perioada 20 – 22 mai.

Bobi Simion, membru al Centrului Lamont Cluj-Napoca, l-a avut ca partener de echipă pe rusul Alexander Esaulov.

Simion este singurul jucător român cu dizabilităţi care a obţinut o medalie în cadrul competiţiei, calificându-se astfel pentru Campionatul Mondial de Tenis de Masă, care va avea loc în Coorea, în octombrie.

Pentru a câştiga medalia de aur, clujeanul şi partenerul lui au trecut de echipele din Italia, Spania, Elveţia, Slovacia, Australia şi Suedia.

Turneul Internaţional de Tenis de Masă din România (RITTO) a aliniat la Sala Sporturilor „Horia Demia” 158 de sportivi cu dizabilităţi, din ţări precum Iordania , Malaezia, Marea Britanie , Rusia sau Singapore.