„U“ Mobitelco s-a calificat în semifinalele campionatului

0

Baschetbaliştii de la „U“ Mobitelco Cluj au obţinut cea de-a treia victorie împotriva lui CSU Sibiu şi s-au calificat la pas în semifinale, după 3-0 la general. În „careul de aşi“, clujenii vor întâlni pe Gaz Metan Mediaş

Elevii lui Marcel Ţenter nu au avut niciun fel de probleme să treacă de rivala tradiţională din Ardeal, CSU Sibiu, în sferturile de finală ale play-off-ului Diviziei A de baschet masculin. După două victorii obţinute pe teren propriu, 98-75 şi 85-74, clujenii au învins fără drept de apel, 81-63, şi în meciul al treilea, disputat în Sala Sporturilor „Transilvania“ de pe malul Cibinului.

Cel mai important jucător al lui „U“ Mobitelco a fost Zoran Krstanovici, care a reuşit 26 de puncte şi 15 recuperări, urmat de Dykes (13), Lawrence (12 şi 5 recuperări), Cuic (12, 6 recuperări, 2 pase decisive), Silvăşan (10 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive), Thomson (6, 4 recuperări) şi Chetreanu (2 puncte şi 3 pase decisive).

„Mă bucur pentru această calificare în semifinale. Am jucat destul de intens aceste trei meciuri cu Sibiul, ceea ce ne-a ajutat pentru un salt calitativ. Urmează seria cu Mediaşul, o serie foarte dificilă, dar suntem încrezători şi optimişti în vederea meciurilor care vor urma“, a declarat antrenorul clujenilor, Marcel Ţenter.

Tot ieri s-au disputat şi celelalte partide din sferturile de finală ale Diviziei A. Rezultatele înregistrate au marcat şi calificarea în semifinale a trei echipe, aceleaşi care s-au clasat şi pe primele trei locuri la finalul sezonului regulat: BCM U Piteşti-CSU Ploieşti 72-74 (în primele două meciuri 80-97 şi 77-86, 0-3 scor general), CSU Atlassib Sibiu-U Mobitelco Cluj 63-81 (75-98, 74-85, 0-3), CSM Oradea-Gaz Metan Mediaş 75-89 (77-84, 64-85, 0-3).

Campioana CSU Ploieşti a obţinut calificarea la mare luptă, piteştenii dominând multe momente din meciul de luni, dar şi arătându-se nemulţumiţi de unele decizii ale arbitrilor din finalul partidei.

În al patrulea sfert de finală, BC Mureş este condusă de Steaua Turabo Bucureşti, cu 2-0 (102-97 şi 83-75), iar marţi şi miercuri, pe teren propriu, va încerca să egaleze situaţia la general, pentru a împinge calificarea în semifinale în meciul decisiv, care ar urma să aibă loc vineri.

Semifinalele sunt programate tot în sistemul "cel mai bun din cinci meciuri", la datele 29-30 aprilie, 4-5 şi 8 mai. Finalistele sezonului vor juca şapte meciuri în lupta pentru titlul naţional, meciurile fiind programate (dacă se vor juca toate), la datele 14-15, 21-22, 28 mai, 1 şi 5 iunie.