"U" Mobitelco BT Cluj, victorie în derbiul Ardealului la baschet masculin, cu CSU Sibiu

0

Vicecampioana României la baschet masculin, "U" Mobitelco BT Cluj, a învins, duminică, în deplasare, formaţia CSU Atlassib Sibiu, scor 61-58 (29-30), în derbiul Ardealului, contând pentru etapa a II-a a Diviziei A, relatează Mediafax.

Derbiul Ardealului a început echilibrat, dar până la prima pauză, sibienii au ştiut să profite de primele greşeli adverse, 19-14 (min. 10), clujenii reuşind să mai marcheze o singură dată, pe final, prin Pesici. Împinşi din spate de încurajările fanilor, sibienii au menţinut ritmul rapid din ofensivă şi în sfertul secund, dar au comis şi erori, permiţând adversarilor să revină în joc, 21-22 (min. 15).

Meciul a continuat încrâncenat, cu eforturi de ambele părţi, faze spectaculoase, dar şi mingi pierdute copilăreşte. La pauza mare, avantajul era de partea gazdelor, la limită, 30-29, după două sferturi în care atmosfera creată în tribune de galeriile ambelor echipe a fost peste nivelul jocului. În debutul sfertului trei, "U" Mobitelco a revenit la conducere, 32-33 şi 34-38 (min. 28), meciul continuând echilibrat, cu ambele formaţii influenţate de miza derbiului. La pauză, 36-38, cele două adversare marcând doar 15 puncte împreună, în 10 minute.

CSU Sibiu a egalat scorul în minutul 33, 42-42, iar din acel moment partida a fost dramatică pentru gazde, care au alergat după egalare (47-52, min. 37). Fometescu a pierdut atacul clujenilor, după un fault la Popa-Calotă, fiind eliminat cu cinci greşeli personale, la scorul 49-52, iar sibienii au profitat şi s-au apropiat la 51-52, când mai erau două minute din joc. Harrison a egalat, 53-53, în ultimul minut, tribunele luând "foc".

Popa Calotă a readus Sibiul în avantaj, 54-53, cu 49 de secunde rămase din joc, Krstanovici a marcat la rândul său, 54-56, după care sibienii au pierdut atacul, Chetreanu înscriind pe contraatac, 54-58. Mai erau cinci secunde din meci, Popa Calotă a redus de la libere, 56-58, iar Dykes a punctat şi el o liberă, 56-59, cu 2 secunde înaintea finalului. Acelaşi Popa Calotă a mai marcat două libere, 58-59, pentru ca scorul final să fie stabilit de MVP-ul meciului, Zoran Krstanovici, 58-61, în ultima secundă.

Marcatori:

CSU Atlassib Sibiu - Harrison 12 puncte, Popa Calotă 11, Masiulis 10, Brown 9, Loyd 6, Dinu 6, Crăciun 4.
"U" Mobitelco BT Cluj - Krstanovici 20 puncte, Dykes 14, Pesici 12, Chetreanu 5, Silvăşan 4, Fometescu 3, Thomson 2, Cuici 1.

Ultimul meci al rundei este programat, tot duminică, între Steaua Turabo Bucureşti şi SCM U Craiova. În celelalte partide din cadrul etapei, disputate sâmbătă, s-au înregistrat următoarele rezultate: BC Timişoara-Gaz Metan Mediaş 79-82, CSM Bucureşti-Energia Rovinari 82-83 (după prelungiri), CS Otopeni-BC Mureş 82-93, BCA Piteşti-BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc 84-61, CSU Ploieşti-CSU Braşov 91-51.

Partida dintre Poli Iaşi şi CSM Oradea a fost amânată pentru data de 6 decembrie, deoarece sala echipei moldave este ocupată.