Taximetriştii fac coadă la reorganizare judiciară

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Foto arhivă
Foto arhivă

Tribunalul Comercial Cluj a dispus în această săptămână deschiderea procedurii de insolvenţă pentru firma turdeană SC Maxi Taxi Trans SRL, la cererea Primăriei din Turda. Nu este singura societate de transport din judeţ aflată în această situaţie.

Instanţa de judecată a mai stabilit administratorul judiciar, care va trebui să depună un raport cu cauzele care au dus la starea de insolvenţă a debitoarei, cu menţionarea persoanelor cărora le-ar fi imputabilă. Debitoarea mai trebuie să informeze administratorul judiciar, cu privire la plăţile efectuate în ultimele 4 luni şi eventualele transferuri patrimoniale. Magistraţii au stabilit data de 20 ianuarie 2010, pentru totalizarea datoriilor pe care le are firma.


Firma SC Maxi Taxi Trans SRL a fost acuzată că este constituită din proprietari de microbuze care practică taximetria de mai mulţi ani în municipiul Turda, fără a deţine autorizaţia de transport prin municipiu. Poliţia Comunitară a amendat de mai multe ori şoferii firmei surprinşi în trafic practicând taximetria, făcând concurenţă neloială cu transportul în comun local legal.


Nu este singura firmă de taximetrie din judeţ cu probleme financiare. La Cluj, SC Taxi Diesel Club 2000 SRL a intrat încă din luna iunie în insolvenţă, iar tabloul definitiv al creanţelor stabilit în luna octombrie, de administratorul judiciar totalizează suma de 53.630 lei, datorii la Administraţia Finanţelor Publice şi AVAS.

Cluj-Napoca

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite