Stiri din Cluj-Napoca

Precauţie, cuvântul de bază în 2012

5 ianuarie 2012, 09:52 |  Autor: Silvia Boncuţiu | 

Cuvinte cheie: Adevarul, Cluj, Transilvania, previziuni 2012, criză,

Emil Culda. FOTO: Arhivă

Cluj

Emil Culda. FOTO: Arhivă

 

Previziunile analiştilor economici pentru anul care tocmai a început sunt rezervate. Analistul economic Emil Culda susţine că în cazul în care situaţia monedei euro se remediază şi nu apar probleme pe plan global, economia Clujului se va dezvolta anul acesta.

Estimările pentru 2012 ale analiştilor economici, ale oamenilor de afaceri, dar şi ale specialiştilor în resurse umane sunt rezervate. Analistul Emil Culda spune că trebuie să ne aşteptăm şi la alte posibile consecinţe ale crizei, din cauza traseului pe care-l parcurge economia mondială în această perioadă, consecinţe ce nu au cum să ocolească România şi, prin urmare, nici Clujul.

„Eu consider că situaţia încă este departe de a se fi stabilizat şi criza încă nu şi-a arătat colţii, chiar dacă judeţul nostru în comparaţie cu alte judeţe a avut şi are indicatori economici mult mai buni", a precizat Culda. Acesta a arătat că în aceste momente se manifestă criza sistemului corporativ. „Criza sistemului corporativ are două boli grave - în primul rând sistemele sunt atât de mari încât nu pot fi controlate şi, în al doilea rând, e o formă de monopol.

Citeşte şi efectele crizei economice în Cluj

Cu cât sunt mai mari sistemele corporative, cu atât omoară mai repede concurenţa, iar comportamentul lor e de tip comunist şi oricând pot pica firmele. Pe de altă parte, toate statele sunt într-o perpetuă îndatorare publică, această situaţie fiind un suport pentru emisiuni monetare fără acoperire", susţine analistul. Acesta spune că nu se pot face previziuni vizavi de impactul pe care-l va avea închiderea unei multinaţionale, fie ea din domeniu bancar, industrial sau oricare altul.

În cazul în care situaţia monedei euro se remediază şi nu apar probleme pe plan global, Clujul se va dezvolta în acest an. Faţă de celelalte judeţe ale României, Clujul stă bine şi îşi poate menţine poziţia şi în 2012. „Clujul e, la fel ca restul judeţelor, cu sabia lui Damocles deasupra capului. Dacă nu se-ntâmplă ceva pe plan mondial, Clujul se poate menţine la nivelul din 2011 şi chiar să înregistreze creşteri în sectorul industrial. În rest se poate miza pe mici servicii. E o criză de servicii de mulţi ani şi se pot dezvolta mici afaceri de familie. De ani de zile nu sunt servicii de calitate în Cluj, fie că vorbim de baruri, restaurante sau service-uri auto", mai spune Culda.

Viaţa bate estimarea

Estimările făcute de oamenii de afaceri clujeni au fost în toţi aceştia ani infirmate de starea de fapt a economiei. De exemplu, în turism, la începutul lui 2009 se estima că cifra de afaceri va scădea cu 30-40%. În realitate scăderea înregistrată a fost de 25-26%. În cazul companiei clujene Eximtur, în 2009 cifra de afaceri a scăzut cu 23% faţă de 2008. „Noi suntem mulţumiţi de cum am reuşit să ne descurcăm, la finalul lui 2011 aproape am reajuns la nivelul la care eram în 2008", a declarat Lucia Morariu, proprietarul companiei.

Vezi aici dacă vor creşte salariile în 2012

Strategia a fost simplă. „În 2009 am calmat angajările, dar nu am făcut concedieri. În 2010 ne-am axat mult pe investiţii, am investit în IT, în site". Astfel, în 2011 cifra de afaceri a Eximtur a crescut cu 19% faţă de 2010. „Chiar dacă e creşterea aceasta, Clujul e în scădere în special la capitolul vacanţe şi începe să fie concurat de Timişoara şi Bucureşti", spune Lucia Morariu. În 2012, aceasta spune că se aşteaptă să se schimbe şi în Cluj situaţia vacanţelor, cu alte cuvinte, să se simtă o îmbunătăţire a calităţii vieţii prin numărul mai mare de concedii pe care şi le vor permite clujenii.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Efectele crizei economice în Cluj

    Din 2008, de la începerea crizei economice, Clujul a pierdut 3.000 de firme, iar numărul de şo ...

    Bărbatul care a fost accidentat la picior de Andrei Plăcintă a alunecat pe stradă şi a murit

    Nicolae Stan, bărbatul care a fost lovit  cu maşina de Andrei Plăcintă, fiul senatoarei PD ...

    Anul acesta vor creşte bonusurile, nu şi salariile

    Din cei trei ani de criză resimţiti de fiecare clujean, piaţa muncii este printre puţinele dom ...

    A murit pepenarul şef din Dăbuleni, cel care l-a mituit pe primarul din Cluj cu 50.000 de euro

    Marin Stancu, şeful pepenarilor din Dăbuleni, judeţul Dolj, a murit în 30 decembrie anul trecut ...

    EXCLUSIV Studenta criminală de la Medicină este însărcinată. Acesta este motivul pentru care a cerut întreruperea executării pedepsei

    Carmen Bejan, condamnată definitiv la 20 de ani de închisoare pentru uciderea şi tranşarea lui ...

    Persoanele disponibilizate de la Nokia primesc alocaţie de interviu

    Persoanele disponibilizate de la fabrica Nokia vor primi câte 100 sau 200 de euro din Fondul ...

    Apa periculoasă Saguaro retrasă din 20 de județe

    După ce înainte de Revelion, 1.000 de litri de apă plată au fost retraşi de la vânzare din două ...

    VIDEO Avocaţii lui Sorin Apostu vor cere strămutarea procesului de la Cluj

    Avocaţii primarului suspendat al municipiului Cluj-Napoca, Sorin Apostu, judecat pentru fapte d ...

    De ce capacul toaletei trebuie închis

    Dacă nu obişnuim să închidem capacul toaletei înainte de a trage apa, riscăm să ne îmbolnăvim s ...

    Războiul declaraţiilor. Ioan Niculae: "Îmi mut afacerile în Bulgaria". Traian Băsescu: "Nu ţi-e ruşine?"

    Măsurile fiscale anunţate de Guvern în 2010, l-au făcut pe Ioan Niculae să facă declaraţii beli ...


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Poticnelile Guvernului Ponta

    Ovidiu Nahoi

    De oriunde ar veni, uninominalul are aceleași probleme.

    România – duşmanul de serviciu

    Ion Cristoiu

    Român e, atât pentru scriitor, cât şi pentru redactor, tot ceea ce poate fi opus termenului de sovietic.

    Grăjdanul lui Ponta, Grăjdanul lui Năstase

    Grigore Cartianu

    Au trecut şase zile de când Constantin Adrian Balaban Grăjdan a folosit Guvernul pe post de maşină de spălat a chiloţilor penali ai lui Adrian Năstase.

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole