Cluj: „U” Mobitelco a făcut un prim pas spre turul doi al Cupei României

0

Echipa de baschet masculin „U” Mobitelco Cluj s-a impus, în Sala Sporturilor „Horia Demian”, scor 73-62, în faţa formaţiei Energia Rovinari şi a luat o opţiune serioasă pentru turul următor al Cupei României

Elevii lui Marcel Ţenter au început destul de timizi partida din primul tur al cupei, dar au punctat consistent pe tabelă în special în sfertul trei, când au ridicat cei aproximativ 1.000 de spectatori în picioare,după ce au întors scorul care la un moment dat era favorabil oaspeţilor, aceştia conducând cu şase puncte.

După primul sfert, clujenii conduceau cu 12-10, iar la pauza mare au intrat tot cu un avantaj de două puncte, scor 30-28. Sfertul trei a fost cel mai spectaculos, în special datorită preciziei la două puncte a lui Zoran Krstanovic, care a marcat coş după coş şi a apropiat victoria echipei sale.

Cei mai buni marcatori ai formaţiei „alb-negre” au fost Krstanovic (21), Lawrence (14), Jocovic (12), Cuic (9) şi Lăpuşte (6). În urma victoriei, clujenii sunt aproape calificaţi în următorul tur al Cupei României, deşi mai au de trecut peste un retur, care va avea loc la Rovinari.