Valentin Lemnaru (în dreapta), a reuşit o dublă pentru Universitatea

0

Universitatea Cluj a obţinut o victorie vitală în lupta pentru promovare, împotriva Daciei Mioveni, scor 2-1.Zsolt Szilagyi şi Valentin Lemnaru au semnat golurile „Şepcilor Roşii“, după ce la pauză scorul era 1-0 pentru oaspeţi

Elevii lui Cristian Dulca au intrat pe teren cu tricouri pe care era afişat mesajul „Sincere condoleanţe poporului frate polonez“, exprimându-şi astfel susţinerea pentru decesul preşedintelui polonez şi al altor înalţi demnitari. Jocul din prima repriză a fost catastrofal, „studenţii“ lui Dulca fiind conduşi încă din minutul 9, printr-un gol marcat de Nilă din interiorul careului.Publicul, pe măsură ce se scurg etapele, tot mai aproape de echipă, a avut un rol determinant, încurajările din partea a doua, în special, aducând victoria favoriţilor.

Argeşenii au semănat din nou pericol în faţa porţii lui Matache, la o greşeală gravă a lui Muşat, care a alunecat în momentul când încerca să lovească mingea, dar zeiţa Fortuna a ţinut cu clujenii. Fostul erou de la Liberec s-a remarcat la faza imediat următoare, când a respins spectaculos un şut al lui Vladu, de lângă Szilagyi. În replică, Popa trimite spre poartă, dar şutul său este slab.

Dulca, inspirat la pauză

După prima repriză, Cristian Dulca l-a introdus pe Radu Danciu în locul lui Popa, extrem de şters, iar rezultatele s-au văzut. „U“ şi-a creat o sumedinie de ocazii, iar două dintre ele au fost concretizate şi pe tabela de marcaj. Lecic a dat tonul ratărilor, lovitura sa de cap după centrarea lui Acosta trecând peste poartă. Mioveniul a răspuns periculos pe contraatac, dar Matache a fost din nou la post, reţinând şutul lui Nistor.

Golul egalării a venit firesc, în minutul 60, când Zsolt Szilagyi a înscris cu capul după o minge perfectă a lui Machado. Speranţele celor aproximativ 1500 de suporteri care au umplut micuţa arenă „Clujana“ au renăscut, iar ocaziile apăreau pe bandă rulantă. Lemnaru, intrat în locul lui Lecic, a trimis o minge perfectă pentru Machado, iar brazilianul a ratat de puţin ţinta.

Oaspeţii puteau da lovitura din nou, când şutul aceluiaşi Nistor nu a trecut de Matache, aflat în formă mare. Apoi, Machado şi Lemnaru de două ori s-au aflat la finalizare, dar nu au concretizat. În minutul 83, arbitrul Radu Petrescu l-a eliminat pe argeşeanul Vladu pentru al doilea cartonaş galben, iar după doar două minute a procedat la fel cu fundaşul lui „U“, Josias Basso, care a primit eronat roşu direct pentru un presupus fault în poziţie de ultim apărător. Golul victoriei a venit cu trei minute înainte de finalul timpului regulamentar, din capul lui Lemnaru, iar promovarea a devenit din nou un obiectiv viabil.

Antrenorul, mulţumit doar de repriza secundă

La finalul meciului, antrenorul Cristian Dulca şi-a felicitat elevii pentru jocul prestat în partea a doua, când au reuşit să întoarcă soarta meciului. „Îi felicit pe băieţi pentru felul în care au jucat în partea a doua, după o primă repriză mai slabă. Am văzut că Argeşul nu a învins pe Bihor şi asta înseamnă că rezultatele ne ajută. Diseară la ora 10 intrăm în cantonament şi euforia meciului va trece repede, pentru că avem miercuri o nouă finală, la Vâlcea“, a spus acesta.