CFR Cluj a reuşit „tripla“!

0

După campionat şi Cupa României, ardelenii au luat şi Supercupa, învingând-o pe Unirea Urziceni după o serie nebună de penaltyuri.  Feţele lui Kivuvu: angolezul a marcat un supergol la primul său meci oficial pentru CFR Cluj şi a încântat pe toată lumea, apoi şi-a introdus singur mingea în poartă!

Unirea Urziceni şi CFR Cluj, două echipe ce au dominat fotbalul românesc în ultimii ani şi-au disputat pentru a doua oară consecutiv supremaţia în Supercupa României. Vara a adus sânge proaspăt în cele două tabere. Dacă Mihai Stoica se laudă cu repatrierea lui Neaga şi „întinerirea" lui Petre Marin, clujenii propun şi alte nume pentru noul sezon: Kivuvu, Hora sau Bjelanovici. Fotbalişti ce au arătat calitate, în special atacantul croat de 31 de ani, dar care încă nu au intrat în ritmul jocului impus de italianul Mandorlini.

De altfel, Kivuvu a fost şi înger şi demon pentru CFR Cluj. Nu a fost nevoie decât 12 minute din meci pentru ca fostul jucător al lui NEC Nijmegen să-şi demonstreze clasa. Şi, câteva secunde după pauză, ca să ne arate şi carenţele. Mai întâi, angolezul l-a întins serios pe Arlauskis cu un şut de la 30 de metri. Apoi a urmat şi golul: un şut exploziv, care l-a lăsat fără cuvinte pe portarul Unirii.

Meciul părea deja închis în favoarea clujenilor. CFR-ul juca sigur, etalându-şi achiziţiile de lux, care au lăsat pe bancă vedete ca Traore şi Bud! Numai că Dominique Kivuvu a risipit repede capitalul de simpatie câştigat după golul său, marcând în proprie poartă la o centrare în careu a lui Rică Neaga.

2-2 după prelungiri

Unirea a jucat apoi ce ştie mai bine. Cu o posesie sigură, trupa lui Levy a trimis meciul în prelungiri, unde a detonat bomba: Marinescu a marcat pentru 2-1 cu un şut din careu, iar ialomiţenii visau la prima victorie din istorie în faţa CFR-ului. I-a trezit repede Ciprian Deac, fotbalistul de naţională punctând exact în finalul primei reprize de prelungiri, după o minge lucrată de Bjelanovici.

Unirea a ratat toate penaltyurile!

La penaltyuri a continuat nebunia! Părea că miza nu e Supercupa României, ci finala Ligii Campionilor. Aşa se face că după primele şase şuturi se marcase un singur gol! Şi acela de un fundaş, Piccolo. Apoi, Emil Dică a marcat pentru CFR Cluj, s-a făcut 2-0 pentru ardeleni, după care Petre Marin a ratat al patrulea penalty consecutiv al Unirii!

Dacă Marinescu a tras mult peste poartă, Nuno Claro a parat celelate trei lovituri de departajare, fiind la un pas chiar de egalarea recordului lui Duckadam.

2 - 2

2-0 la loviturile de departajare
CFR Cluj: Nuno Claro - Panin, Piccolo, Cadu, Edimar (Tony 95) - Kivuvu (E. Dică 69), Mureşan, Culio - Hora
(Traore 75), Deac - Bjelanovici Antrenor:
Andrea Mandorlini.
Unirea Urziceni: Arlauskis - P. Marin, Galamaz, Maftei, Brandan - D. Matei (Pădureţu 46), S. Paraschiv, Marinescu - Onofraş (Dale 110), Bilaşco, Neaga

Gabi Mureşan trebuia eliminat

În minutul 92 al meciului, mijlocaşul clujean Gabi Mureşan trebuia să vadă cartonaşul roşu. El avea un avertisment luat în minutul 76, pentru fault, iar în al doilea minut al prelungirilor a şutat mingea în tribună după ce arbitrul fluierase întreruperea jocului. Avram l-a iertat nejustificat pe jucătorul gazdelor de cel de-al doilea „galben" stârnind protestele justificate ale lui Mihai Stoica, managerul general al Unirii Urziceni.

Kivuvu a renunţat la skateboard pentru CFR

Îi place fotbalul, spune că nu citeşte cărţi, ci doar reviste despre sport, ascultă hip-hop, se uită la desene animate şi ar fi dispus să-şi încerce norocul în cinematografie. El este Dominique Kivuvu, autorul unui gol superb la debutul său la CFR, dar şi al unui autogol de cascadorii râsului.

Fotbalistul olandezo-angolez n-a fost greu de convins să vină în Gruia: salariul de 150.000 de euro şi perspectiva prezenţei în Liga Campionilor l-au făcut pe jucător să accepte imediat să vină la CFR de la NEC Nijmigen. Condiţia principală pusă de şefii ardelenilor a fost însă una mai puţin obişnuită: i-au cerut acestuia să renunţe la concursurile de skateboarding la care acesta participa. "Este un hobby pentru mine. Sunt expert. Am şi câştigat câteva concursuri, însă de când am venit la CFR mi s-a spus că nu mai am voie să fac skateboarding", s-a confesat fotbalistul.

Interesant este că Dominique Kivuvu a jucat pentru naţionala Under 20 a Olandei în 2008 la turneul de la Toulon. Acolo a şi fost remarcat de antrenorul Andrea Mandorlini, pe atunci antrenor în Italia.

Apoi, Kivuvu a primit propunerea naţionalei Angolei să joace sub culorile reprezentativei africane. Fotbalistul care împlineşte 23 de ani în septembrie a acceptat, iar în urmă cu un an a debutat penru Angola, strângând între timp patru selecţii.

Vezi aici filmul meciului:

Petre Marin reuşeşte să devină al patrulea jucător al Urziceniului care ratează şi Supercupa este câştigată de CFR Cluj

Fluier final al meciului. Urmează loviturile de la unsprezece metri

Min 120: CFR în atac prin Culio, care centrează la Bjelanovici, dar acesta nu reuşeşte lovitura de cap

Min 115: Semedo se ciocneşte violent cu Panin, după o minge lungă a lui Paraschiv. Ambii necesită îngrijiri medicale, dar se ridică în cele din urmă

Min 110: Schimbare la Urziceni. Iese Onofraş şi intră Junior Dale

Min 107: Presiune la poarta ialomiţenilor. Corner executat de Deac, respinge Paraschiv în corner

Min 105: GOOOOOL CFR Cluj. Deac înscrie din doi metri după insistenţa lui Bjelanovici, care l-a pus la grea încercare pe Arlauskis. Final de primă repriză

Min 105: Culio trimite o centrare total aiurea.

Min 102: Dică execută o nouă lovitură liberă, de la 25 de metri, Arlauskis respinge în faţă, mingea ajunge la Traore, care este din nou blocată de lituanian, care acuză o lovitură în plex

Min 100: Deac şutează de la 16 metri din lovitură liberă, milimetric pe lângă poartă

Min 98: GOOOOOL Unirea Urziceni. Marinescu înscrie în poarta goală după o greşeală colectivă a lui Piccolo şi Nuno Claro

Min 96: Tony intră în locul lui Edimar

Min 95: Deac trimite în careu pentru Traore, ivorianul nu reuşeşte să lovească balonul cum ar trebui şi Arlauskis reţine

Min 91: S-a reluat meciul. Semedo trimite mult peste poartă, după o minge întoarsă de Bilaşco

Minutele de prelungiri: Pădureţu trimite o centare în careul clujenilor, de unde respinge Cadu, iar Mariu Avram fluieră finalul partidei. Urmează două reprize de prelungiri de câte 15 minute

Min 90: Lovitură liberă pentru CFR, de la 40 de metri, centrează Deac în careu, iar Cadu reia puţin peste poartă

Min 85: Şut puternic al lui Brandan, boxează Claro

Min 83: Ocazie mare pentru CFR. Bjelanovici trimite puţin pe lângă, cu capul

Min 82: Paraschiv vede cartonaşul galben pentru un fault la Dică

Min 78: Lovitură liberă pentru CFR, de la 22 de metri, execută acelaşi Mureşan, în zid

Min 77: Mureşan este avertizat pentru un fault la Semedo

Min 75: Schimbare la CFR: Hora este înlocuit cu Lacina Traore

Min 71: Lovitură liberă de la 25 de metri pentru CFR. Execută Mureşan în forţă, mult pe lângă poartă

Min 69: Schimbare la CFR: Kivuvu este înlocuit cu Emil Dică. De partea cealaltă, Semedo intră în locul lui Neaga

Min 67: Lovitură liberă de la 20 de metri lateral stânga pentru CFR, execută Culio, dar ialomiţenii reuşesc să respingă

Min 65: Onofraş primeşte cartonaşul galben, după un fault la Mureşan

Min 60: Mureşan pregăteşte o execuţie de la 25 de metri, Galamaz se aruncă în faţa balonului şi reuşeşte să blocheze

Min 57: Bilaşco reia în braţele lui Claro, după un corner al lui Brandan

Min 53: GOOOOL Unirea Urziceni. Kivuvu înscrie în proprie poartă, după o execuţie ratată, la zece metri de propria poartă

Min 49: Brandan centrează în braţele lui Claro

Min 46: Prima schimbare a meciului. La Urziceni, Pădureţu intră în locul lui Dan Matei

Pauză la Cluj

Min 44: Maftei aproape de autogol după o minge lungă trimisă de Culio, dar Arlauskis reţine în cele din urmă

Min 41: Kivuvu preia elegant pe piept, trimite o centrare perfectă pentru Bjelanovici, care trimite mult peste poartă

Min 39: Deac centrează din lovitură liberă, Cadu reia cu capul din centrul careului, în braţele lui Arlauskis

Min 36: Ocazie mare pentru CFR. Mingea circulă excelent pe traseul Hora-Culio-Deac, ultimul centrează, dar Bjelanovici nu reuşeşte să reia dintr-un careu supraaglomerat

Min 29: Onofraş urcă şi trimite un şut de la 25 de metri, pe lângă buturile lui Claro

Min 25: Bilaşco trimite un şut de la 30 de metri, mult peste poartă

Min 21: Corner pentru oaspeţi, Bilaşco trimite cu capul, intervine un fundaş clujean şi respinge din nou înj corner. Execută Marinescu, direct pe poartă, Claro respinge

Min 18: Lovitură liberă pentru Unirea, de la 35 de metri lateral stânga, execută Brandan, dar niciun fotbalist ialomiţean nu reuşeşte să intervină la minge

Min 13. GOOOOOL CFR CLUJ. Kivuvu şutează excepţional de la 30 de metri, după o degajare greşită a lui Arlauskis şi deschide scorul

Min 10: Hora trece în viteză de Brandan, pasează la Kivuvu, care iese cu mingea în afara terenului

Min 7: Kivuvu trimite un şut puternic, Arlauskis respinge în faţă, până la Bjelanovici, care reia cu capul, iar lituanianianul intervine providenţial şi trimite peste poartă

Min 6: Mingea ajunge la acelaşi Deac după o pasă a lui Bjelanovici, dar clujeanul este deposedat în momentul şutului

Min 2: Kivuvu îl angajează pe Hora, dar ialomiţenii resping în afara terenului. Mingea ajunge în careu, la Deac, care trimite un prim şut, reţinut fără probleme de Arlauskis

A început partida

În peluza rezervată oaspeţilor, deocamdată nu este niciun suporter al formaţiei ialomiţene

Cele două echipe au intrat pe gazon în acest moment. Galeria clujenilor şi-a făcut simţită prezenţa, cântând în premanenţă

Aseară, patronul celor de la FC Vaslui, Adrian Porumboiu, în direct la GspTV, a ironizat declaraţia lui Iuliu Mureşan, care a spus că CFR pleacă din postura de favorită la fiecare meci, indiferent de adversar: „CFR nu a luat decât un punct din şase în meciurile jucate cu noi. Clujul joacă Supercupa doar pentru că aşa a vrut Mureşan. Poate el a vorbit serios când a spus că sunt favoriţi în orice meci, dar eu nu pot decât să iau în glumă aceste lucruri. Unii spun aşa ceva pentru a-şi ascunde teama. Lor le tremură genunchii şi de asta spun că vor spulbera tot, puteţi întreba un psiholog şi vă va confirma. Nu a spus cumva şi amin la final?", a spus acesta, ironic.

Ambele echipe au intrat pe gazon pentru a-şi efectua obişnuita încălzire dinaintea meciului. Pe stadion sunt deja aproximativ 4000 de spectatori, care au apaudat la scenă deschisă combatantele din această seară

Iată cele două echipe trimise în teren:

CFR Cluj: Claro- Panin, Piccolo, Cadu, Edimar- Kivuvu, Mureşan, Culio, - Hora, Bjelanovici, Deac

Antrenor: Andrea Mandorlini

Unirea Urziceni: Arlauskis- Matei, Maftei, Galamaz, P. Marin- Brandan, Paraschiv, Marinescu- Neaga, Onofraş, Bilaşco

Antrenor: Ronny Levy

În premieră , Supercupa se dispută în România pe stadionul echipei campioane, în trecut acest meci fiind organizat pe teren neutru, între formaţia care a cucerit campionatul şi deţinătoarea Cupei României. La cererea conducerii clujene, acest trofeu s-a organizat şi anul trecut, deşi CFR este deţinătoarea eventului.

Cu mai bine de o oră înainte de începerea partidei, pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu" nu sunt decât aproximativ 100 de suporteri, răsfiraţi în întreaga arenă. În Gruia şi-a făcut apariţia şi "Lupul singuratic", celebrul suporter al Unirii, care îşi însoţeşte echipa în toate deplasările.

Înaintea partifdei, ambii antrenori au declarat că îşi doresc victoria în această seară, cu atît mai mult Urziceniul, care nu a reuşut să învingă niciodată pe CFR într-o finală. "Fiecare meci are istoria lui, iar CFR şi Urziceni sunt două echipe puternice. Va fi o luptă grea. Nu ştiu ce avem în plus faţă de sezonul trecut, dar vom încerca să mergem pe aceeaşi linie. Important e mâine să câştigăm. Suntem la 60% din potenţial", a spus Mandorlini, tehnicianul clujenilor.

De partea cealaltă, Ronny Levy a declarat: "Nu ne gândim la revanşă. Nu mă interesează trecutul şi tradiţia din meciurile cu CFR, ne gândim doar la viitor. Atuul nostru atât în meciul de mâine cât şi în acest sezon este grupul, suntem o forţă ca echipă. Orice meci cu CFR e greu, dar simt că a venit momentul să învingem această echipă într-o finală care ne poate aduce un trofeu", a spus acesta