Gură de oxigen pentru „U" Cluj şi Viorel Hizo

0

Universitatea Cluj a învins pe teren propriu, ultima clasată, Fortuna Covaci, scor 3-1 şi rămâne în cursa pentru promovarea în prima ligă. De asemenea, Viorel Hizo, despre care chiar patronul Florian Walter declara înaintea partidei că ar putea părăsi echipa dacă nu câştigă, îşi păstrează postul

Meciul a început cum nu se poate mai prost pentru elevii „Dulăului“, care s-au văzut conduşi încă din minutul 3, când Sorin Gheju a trimis o centrare perfectă în faţa porţii pentru Caius Lungu, iar acesta l-a executat fără probleme pe Matache. Cei aproximativ 1000 de suporteri care au venit să vadă la lucru echipa, deşi ploua torenţial, revedeau scenariul din meciurile cu CFR Gaz Metan Craiova şi FC Bihor, în care favoriţii lor nu au reuşit să câştige.

De data aceasta, însă, cu un sistem nou, 4-3-3, elevii lui Hizo şi-au creat ocazii de gol şi au reuşit să şi marcheze mai mult decât adversarul. Machado a reuşit o cursă fantastică în minutul 18, când a luat mingea de la mijlocul terenului şi a driblat patru adversari, pentru ca apoi să-i trimită perfect lui Lecici la şase metri de poarta covăcenilor. Sârbul nu a ratat şi a adus egalarea.

În minutul 35, a venit rândul lui Noe Acosta să-şi arate calităţile, când a menţinut excelent în teren o minge care părea pierdută şi i-a pasat în careu lui Popa, iar acesta a înscris la colţul lung. Apoi, acelaşi Acosta şi-a încercat şutul de la 30 de metri, dar portarul oaspeţilor a fost pe minge şi a respins. Fortuna a mizat pe contraatacuri rapide, iar Dan Suciu a fost aproape să-l învingă pe Matache cu o lovitură de cap, dar fostul dinamovist a avut câştig de cauză.

Minutul 59 a adus şi ultimul gol al meciului, când Andrei Voican a primit singur în careu şi a marcat cu un şut la colţul lung. Universitatea a rămas în zece oameni în minutul 76, când Ţene a fost eliminat pentru al doilea cartonaş galben, dar Acosta a fost reprofilat pe postul de fundaş stânga şi s-a achitat excelent de sarcini.

„A fost un meci tensionat, pentru că noi am jucat doar trei meciuri în şase săptămâni şi nu mai cunoscusem demult gustul victoriei. Am câştigat normal, pentru că aveam mare nevoie de victorie şi chiar dacă am întâlnit ultima clasată exista o presiune pe noi. Am avut ocazii, am jucat bine şi am câştigat meritat", a spus Cristian Dulca, antrenorul principal al „studenţilor", la finalul partidei.

De partea cealaltă, tehnicianul Fortunei, Remus Steop, a spus: „Am pregătit bine partida, pentru că ştiam că vom întâlni un adversar bun, cu tradiţie în fotbalul românesc. Ei au avut probleme în ultima perioadă, dar cred că această victorie îi ajută mult. I-am avertizat pe băieţi înaintea meciului că Universitatea nu va mai avea acelaşi joc lent, cu o construcţie greoaie şi aşa a fost. Machado şi Acosta au făcut diferenţa în unele momente".