Stiri din Cluj-Napoca

Finala la baschet s-a mutat în avion!

30 mai 2011, 14:43 |  Autor: Adrian Popa | 

Cuvinte cheie: sport, baschet, finala, Asesoft, U Mobitelco Cluj,

Dykes (stânga) în duel cu Szijarto

Foto: Caius Ratiu

Dykes (stânga) în duel cu Szijarto

 

Jucătorii şi antrenorii celor două echipe care îşi dispută finala campionatului naţional de baschet masculin, Asesoft Ploieşti şi „U” Mobitelco Cluj au călătorit împreună duminică, spre Cluj, cu aceeaşi cursă aeriană.

Asesoft a învins sâmbătă, în meciul cinci, disputat la Ploieşti, cu scorul de 68-56 şi a redus din diferenţă la general (3-2 pentru „U"). Prahovenii au luat decizia de a călători spre Cluj cu avionul şi şi-au achiziţionat bilete la aceeaşi cursă ca şi echipa ardeleană. „Noi am luat biletele încă de acum două săptămâni. E un lucru inedit, dar n-au fost probleme, fiecare şi-a văzut de treaba lui în avion", a spus Mircea Cristescu, managerul clujenilor. „Ne cunoaştem bine cu cei de la Ploieşti, unii jucători americani se cunosc încă de când jucau în Statele Unite. Tensiunea este mare înainte de meciul şase, dar nu s-a transpus în afara terenului", a spus şi Mihai Silvăşan, căpitanul echipei ardelene.

„Avem o şansă mare şi nu vrem să o irosim. Trebuie să câştigăm titlul în faţa fanilor noştri pentru că altfel, dacă mergem în decisiv la Ploieşti va fi infernal", a mai spus Silvăşan. Conştienţi că pot pierde pentru prima oară titlul după şapte ani, ploieştenii sunt concentraţi la maximum pentru partida de la Cluj. „Nu vorbesc înainte. Ne auzim după meci", a fost extrem de succint Cătălin Burlacu, cel mai bun jucător al Asesoftului în finală. Meciul şase se joacă marţi, de la ora 18.00 şi este în direct la TVR 3.

Miami şi Dallas, în finala NBA

Miami Heat şi Dallas Mavericks vor juca finala NBA, într-o reeditare a ultimului act din anul 2006. Atunci s-a impus Miami, după o revenire incredibilă de la 0-2 la meciuri. Dallas a pierdut meciul al treilea după ce conducea la 18 puncte şi apoi nu a mai avut puterea să revină cedând şi următoarele trei partide. Ambele echipe au câştigat finalele de conferinţă cu acelaşi scor, 4-1, în faţa a două echipe tinere. Miami a învins Chicago Bulls, în timp ce Dallas a trecut de Oklahoma City Thunder. Finala este în direct la Dolce Sport, primul meci putând fi urmărit marţi spre miercuri noapte, începând cu ora 4.00.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Poticnelile Guvernului Ponta

    Ovidiu Nahoi

    De oriunde ar veni, uninominalul are aceleași probleme.

    România – duşmanul de serviciu

    Ion Cristoiu

    Român e, atât pentru scriitor, cât şi pentru redactor, tot ceea ce poate fi opus termenului de sovietic.

    Grăjdanul lui Ponta, Grăjdanul lui Năstase

    Grigore Cartianu

    Au trecut şase zile de când Constantin Adrian Balaban Grăjdan a folosit Guvernul pe post de maşină de spălat a chiloţilor penali ai lui Adrian Năstase.

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole