Fetele de la „U” Jolidon, prea mici pentru Oltchim!

0
Florina Bârsan Chintoan s-a zbătut fără rost în partida de aseară

„U” Jolidon s-a înclinat pe teren propriu în faţa Oltchimului, scor 27-33 şi a ratat şansa de a egala la puncte formaţia antrenată de Radu Voina. Deşi au intrat în avantaj la pauză, fetele lui Covaciu au fost net depăşite în partea a doua, de o formaţie mult mai valoroasă

Înaintea partidei, optimismul plana în rândul clujencelor, care au reuşit o primă parte a turului de campionat foarte bună şi aveau şansa uriaşă de a urca pe locul doi al clasamentului, la egalitate de puncte cu echipa campioană a ultimilor ani. Partida restantă din cadrul etapei a VIII-a a Ligii Naţionale a adunat în Sala Sporturilor „Horia Demian” aproximativ 800 de spectatori dornici să vadă la lucru o echipă renăscută după sezonul trecut, complet ratat. Fetele lui Covaciu au intrat bine în meci şi au condus pe tabela de marcaj în întreaga parte a primei reprize, spre deliciul pătimaşilor fani „alb-negrii”.

Oltchimul încă nu s-a trezit

Eliminată prematur la Campionatul Mondial din China, echipa naţională a României, compusă în marea majoritate din handbaliste de la Oltchim, resimte în continuare şocul. Vâlcencele s-au mulţumit să joace pragmatic, fără a impresiona printr-un nivel tehnic ridicat. Mai mult, Voina şi-a permis să le lase acasă pe Steluţa Luca şi Anastasyia Pidpalova şi nici aşa nu a avut prea mari probleme în a obţine victoria.

Cu Vintilă în formă bună, dar pe alocuri deconectată de miza jocului, dar cu Tudorache precisă în faţa porţii, clujencele, purtate pe braţe de public, au condus cu 8-5 în prima jumătate a reprizei întâi, iar apoi vâlcencele s-au apropiat la numai un gol, 10-9, moment pentru Covaciu să ceară time-out. Extrem de nervos pentru unele decizii ale arbitrilor vasluieni Silviu Gheorghiu şi Sebastian Hagiu, tehnicianul clujean a pierdut meciul la pauză, atunci când nu a reuşit să-şi ţină fetele montate pentru un mitan secund de foc.

Oltchimul a revenit de la cabine cu o dorinţă mai mare de victorie, arătându-şi intenţia încă din debut. Haotice în apărare şi complet inexistente pe pivot, unde Florina Bârsan Chintoan nu a reuşit să-şi creeze culoare favorabile, „studentele” au evidenţiat-o pe Paula Ungureanu, portăriţa oaspetelor, care şi-a confirmat forma bună de la Campionatul Mondial.

Momentul decisiv a avut loc atunci când Voina a avut inspiraţia de a introduce al doilea pivot, iar clujencele s-au pierdut cu firea în defensivă. Rezultatul final, 33-27, a venit logic, conform jocului şi al valorii net superioare a vâlcencelor, iar „U” Jolidon a rămas pe treapta a treia a clasamentului, dar s-a îndepărtat la patru puncte de lider.

6 victorii a obţinut „U” Jolidon în primele opt etape ale Ligii Naţionale

„Jucătoarele Oltchimului sunt blazate, dar nici noi nu ne-am concentrat pe final”