FOTO CFR Cluj a fost învinsă de Manchester United, scor 1-2, în grupa H a Ligii Campionilor

0
CFR Cluj a intalnit Manchester United pe stadionul din Gruia

Campioana României, CFR Cluj, a fost învinsă, marţi seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-1), de echipa Manchester United, într-un meci contând pentru etapa a doua a grupei H a Ligii Campionilor, în care formaţia engleză a obţinut victoria cu numărul 100 în principala competiţie europeană.

CFR Cluj a deschis scorul prin Kapetanos, în minutul 14, iar Manchester a întors rezultatul prin golurile marcate de Van Persie, în minutele 29 şi 49.

CFR Cluj - Manchester United, pe stadionul din Gruia, Cluj (foto: Bianca Preda)

1-0: Sougou a pătruns în partea dreaptă, a centrat în careu şi Kapetanos a înscris cu un şut plasat de la 8 metri.

1-1: Rooney a centrat din lovitură liberă de pe partea stângă, Van Persie a reluat cu umărul, iar balonul a trecut peste Felgueiras şi a intrat în poartă.

1-2: Rooney l-a lansat în adâncime pe Van Persie şi olandezul l-a învins pe Felgueiras cu un o reluare din prima după ce iniţial se demarcase în spatele lui Rada.

CFR Cluj: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Rada, Sepsi - Aguirregaray (Nicoară '80), G. Mureşan - Sougou (Luis Alberto '24), Bastos, Camora - Kapetanos (Bjelanovici '61). Antrenor: Ioan Andone.

Manchester United: De Gea - Rafael, Ferdinand, Evans (Wootton '79), Evra - Cleverly, Fletcher, Anderson, Rooney - Hernandez (Welbeck '83), Van Persie. Antrenor: Alex Ferguson.

Cartonaş galben: Ferdinand '86.

Arbitri: Alberto Undiano Mallenco (central) - Roberto Diaz Perez del Palomar, Jesus Calvo Guadamuro (asistenţi) - Carlos Gomez, Javier Estrada Fernandez (asistenţi suplimentari) - Juan Carlos Yuste Jimenez (rezervă) - toţi Spania.

Programul partidelor din etapa a III-a a grupei H, care se vor disputa la 23 octombrie, este următorul: Galatasaray Istanbul - CFR Cluj şi Manchester United - Sporting Braga.

LIVE TEXT

Final de partidă! CFR pierde meciul cu Manchester United, dar prestaţia ardelenilor merită lăudată. Urmează dubla cu Galatasaray Istanbul, decisivă pentru ardeleni.

Min. 91 - O nouă ocazie pentru CFR! Bastos reia cu capul spre poartă, De Gea respinge din nou.

Min. 90 - "Diavolii" îndepărtează pericolul din propriul careu, după cornerul CFR-ului.

Min. 89 - Nicoară se apropie de poarta lui Manchester, şutează, dar balonul este respins. Corner pentru CFR.

Min. 81 - Andone forţează egalarea! Îl scoate pe Aguirregaray şi îl introduce pe Nicoară.

Min. 75 - Evra cade în careul CFR-ului, arbitrul îi face semn să se ridice.

Min. 56 - Ocazie mare pentru CFR! Cadu trimite cu capul după un corner, De Gea reuşeşte să respingă.

Min. 53 - Ocazie pentru CFR! Kapetanos primeşte un balon în careul lui Manchester, dar reia peste poartă.

Min. 49 - GOL Van Persie! Atacantul olandez primeşte o pasă în careul CFR-ului şi reia superb, cu exteriorul, din prima. Din păcate, este 2-1 pentru United.

Min. 45 - S-a reluat partida! Ardelenii atacă acum de la dreapta la stânga.

Final de primă repriză! După 45 de minute, CFR Cluj e la egalitate cu Manchester United, scor 1-1!

Min. 45 + 1 - Rooney execută o lovitură liberă de la 25 de metri, Felguieras prinde cu siguranţă.

Min. 35 - Mare ocazie pentru United! Van Persie scapă singur cu Felguieras, şutează, dar Felguieras respinge cu piciorul!

Min. 29 - GOL Manchester United. Van Persie marchează după o lovitură liberă executată de Rooney. Atacantul olandez a reluat cu umărul, iar Felguieras, prins ieşit, a fost depăşit.

Min. 24 - Andone, nevoit să facă prima schimbare. Sogou părăseşte terenul accidentat, intră Luis Alberto.

Min. 22 - Prima ocazie clară pentru United! Van Persie şutează de la marginea careului, Felguieras scapă fără gol. Portarul CFR-ului nu ar mai fi putut interveni.

Min. 19 - Rooney creează pentru prima dată pericol la poarta CFR-ului. Atacantul şutează de la marginea careului, Felgueiras respinge.

Min. 18 - Aguirregaray driblează formidabil doi jucători, unul dintre ei Rooney, pasează pe partea dreaptă, dar, din păcate, faza se stinge.

Min. 14 - GOOOOL CFR Cluj! Pantelis Kapetanos marchează de la 11 metri, după o centrare a lui Bastos. Splendidă fază a ardelenilor!

Min. 10 - Anderson primeşte un balon de la Rooney la marginea careului CFR-ului, şutează, dar balonul trece mult pe lângă poarta apărată de Felgueiras.

Min. 7 - CFR se apropie de poarta lui Manchester. Sougou şutează de la marginea careului, dar balonul este blocat.

Min. 3 - Primul corner pentru CFR Cluj. Ardelenii au bătut la prima parte, dar englezii au respins balonul.

Min. 1 - A început partida! CFR atacă în această repriză de la stânga la dreapta.

ECHIPELE DE START:

CFR Cluj: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Rada, Sepsi - Aguirregaray, G. Mureşan - Sougou, Bastos, Camora - Kapetanos. Antrenor: Ioan Andone.

Manchester United: De Gea - Rafael, Ferdinand, Evans, Evra - Cleverly, Fletcher, Anderson, Rooney - Hernandez, Van Persie. Antrenor: Alex Ferguson.