Câştigătorii cupei Transilvania Rally: Csaba Spitzmuller şi Tamas Szoke

0

Csaba Spitzmuller şi Tamas Szoke au fost premiaţi sâmbătă seara, 23 iunie, cu cupele Etapei Campionatului National Dunlop - Transilvania Rally. Aceştia au obţinut cel mai bun punctaj la probele speciale desfăşurate în Cluj în 22 şi 23 iunie.

Festivitatea de premiere a avut loc sâmbătă seara, la Polus Center. Pe locul doi în clasamentul general s-au clasat clujenii Bogdan Marişca şi Sebastian Iţu (Mitsubishi EVO), urmaţi de Valentin Porcişteanu şi Dan Dobre (Mitsubishi EVO 10 R4) pe locul al treilea.

Cupa Dacia a fost câştigată de echipajul Bogdan Barbu/Vraja Doru, urmaţi la 6 puncte distanţă de Raul Badiu/Sergiu Iţu pe locul al doilea, iar a treia poziţie - Viorel Ivan/Dumitru Gheorghe.

La categoria Doua Roţi Motrice, pe podium au urcat: Francois Delecour/Dominique Savignioni (Renaulte Megane Rs N4) pe primul loc, George Grigorescu/Adrian Temes (Renault Clio R3 Maxi) pe locul al doilea şi Alexandru Filip/Bogdan Iancu (Renault Clio R3 Maxi EV) pe al treilea loc.

La Juniori, marii câştigători au fost Rareş Tomita/Levente Csegzy (Mitsubishi EVO 9), pe locul 2 s-au clasat Raul Badiu/Sergiu Iţu (Dacia Logan), iar pe locul 3 - Simone Tempestini/Lucio Baggio.

Podiumul clasamentului final pe echipe a fost ocupat de Napoca Rally Academy pe prima pozitie, E.S.D. Rally Team pe locul al doilea şi Jack Daniels R.T. pe a treia poziţie.