CSU Atlassib Sibiu-U-Mobitelco Cluj, scor 63-75, în derbiul Transilvaniei la baschet

0
U Mobitelco Cluj

Echipa de baschet masculin U-Mobitelco Cluj a învins sâmbătă, în deplasare, formaţia CSU Atlassib Sibiu, scor 75-63 (33-38), în derbiul Transilvaniei, contând pentru etapa a II-a a Ligii Naţionale.

Cu excepţia primului sfert, clujenii au fost cei care au dominat confruntarea cu veşnicii rivali din Sibiu, care au avut parte de o atmosferă frumoasă în tribune. După pauza mare, jocul mult mai consistent al oaspeţilor nu a mai putut fi contracarat de gazde, care au fost nevoite să se încline. U-Mobitelco, însoţită şi ea de câteva zeci de fani pătimaşi, a obţinut o victorie meritată, cu atât mai mult cu cât a introdus pe teren şi jucători de 17-19 ani.
Marcatori:
CSU Atlassib Sibiu – Velickovici 30 puncte, Griskenas 14, Markovici 7, Paul 3, Ban 2, Gruev 2, Crăciun 2, Marjanovici 2, Knutson 1
U-Mobitelco Cluj – Nikolov 25 puncte, Baciu 11, Nakici 10, Barnette 9, Wright 9, Todorovici 6, Hallik 5.

În celelalte partide din etapa a II-a s-au înregistrat rezultatele: BC Timba Timişoara-CSŞ Giurgiu 74-85, Dinamo Bucureşti-CSM Oradea 56-101, BC Timişoara-CSM Bucureşti 86-68, Gaz Metan Mediaş-Farul Constanţa 95-70, BC Miercurea Ciuc-Energia Rovinari 74-81 şi SCM U Craiova-BCM U Piteşti 84-73. Ultima dispută contând pentru etapa secundă a Ligii Naţionale va avea loc, duminică, între CSU Ploieşti şi BC Mureş.