FOTO CFR Cluj a câştigat, scor 2-0, cu Pandurii Tg. Jiu, în Liga I

0
CFR Cluj - Pandurii Târgu Jiu

Formaţia CFR 1907 Cluj a câştigat, pe teren propriu, scor 2-0, meciul cu Pandurii Tg. Jiu în etapa a XXI-a a Ligii I. Golurile au fost marcate de Modou Sougou (minutul 60) şi de Pantelis Kapetanos (minutul 90).

Oaspeţii au dominat prima repriză şi au avut multe ocazii importante, jucătorii Dan Nistor şi Viera Diarrassouba punându-l în dificultate pe Beto.

"Ne-am învins singuri, suntem masochişti. Am controlat jocul de la un capăt la altul până la eroarea lui Carlos, care pentru a treia oara greşelile lui ne costă. I-am prins pe cei de la CFR Cluj într-o zi mai slabă, am dominat partida, am dominat mijlocul terenului. Titlurile din ziare vor fi <<victorie fără drept de apel, victorie meritată>>, dar adevăratul joc a arătat altceva. Dacă ne salvăm de la retrogradare, având în vedere greşelile flagrante pe care le facem, e tot ce-mi doresc. Şi echipele din fruntea clasamentului vor mai pierde meciuri, lupta e destul de strânsă, orice se poate întâmpla. Dacă nu eram masochişti puteam să scoateam şi de aici un punct. Acum mă duc să mă dau cu capul de pereţi timp de cinci minute" a declarat Petre Grigoraş, antrenorul celor de la Pandurii Tg. Jiu.

Vezi cele mai importante momente ale meciului în imagini

"Aş face diferenţa între prima şi a doua parte a meciului. Cam apatici jucătorii în prima repriză, cum am jucat în repriza a doua, acesta  e CFR-ul pe care aş vrea să-l văd tot timpul. Înainte de partidă ne-am propus să intrăm cu dinamism, dar am întâlnit o echipă a Pandurilor care şi-au făcut jocul foarte bine. Am câştigat dificil, dar mă bucur că am făcut cele trei puncte" a declarat Jorge Costa, antrenorul celor de la CFR 1907 Cluj.

CFR 1907 Cluj: Antonio Beto, Vasile Maftei, Ricardo Cadu (cpt), Nuno Diogo, Mario Camora, Pedro Celestino, Sixto Peralta, Modou Sougou, Rui Pedro, Rafael Bastos, Pantelis Kapetanos, antrenor Jorge Costa

Pandurii Tg. Jiu: Pedro Mingote, Vlad Alexandru, Viera Diarrassouba, Carlos Cardoso, Dan Nistor, Mihail Pintilii (cpt), Bogdan Unguruşan, Valentin Lemnaru, Alexandru Maxim, Paul Batin, John Ibeh, antrenor Petre Grigoraş

Cartonaşe galbene: minutul 21 Vasile Maftei, minutul 25 Mihai Pintilii, minutul 42 Rafael Bastos, minutul 73 Ricardo Cadu, minutul 79 Pantelis Kapetanos, minutul 80 Bogdan Unguruşan

CFR Cluj se află, momentan, pe locul întâi cu 46 de puncte, în timp ce Pandurii sunt pe locul şapte, cu 31 de puncte.

Meciul a fost arbitrat de Robert Dumitru, ajutat de asistenţii Zoltan Szekely şi Mudura Dorin.