"U" Mobitelco s-a impus în derby-ul de la Mediaş

0

Baschetbaliştii de la "U" Mobitelco au câştigat meciul disputat la Mediaş, în compania celor de la Gaz Metan. Într-o partidă electrizantă, elevii lui Ţenter s-au impus cu 80-78 şi continuă cursa pentru primul loc al clasamentului la finalul sezonului regulat

Gazdele au intrat la pauză cu avantaj de un gol, scor 40-39, după o primă repriză extrem de strânsă, în care ambele echipe au avut prilejul să conducă pe tabelă. În partea a doua, clujenii au revenit şi au întors rezultatul, reuşind să câştige partida, scor 80-78.

Cei mai buni marcatori ai întâlnirii au fost Mitchell (21 de puncte), Hawell (14), Nicoară (12) pentru gazde, în timp ce pentru clujeni Lawrence a reuşit 20 de puncte. Americanul a fost urmat de Cuic (19), Krstanovici (12) şi Medvedj (10). În urma rezultatului, clujenii rămân lideri în Divizia A, cu 36 de puncte acumulate.