„U“ Mobitelco a câştigat la scor derby-ul local cu „Gladiatorii“

0
„Bubu“ a fost aplaudat la scenă deschisă de publicul clujean

Elevii lui Marcel Ţenter au profitat din plin de valoarea şi experienţa net superioare, reuşind să învingă fără probleme, scor 87-56, micuţa echipă a lui Roschnafsky, nou-promovată în prima divizie a baschetului românesc

Deşi la începutul partidei puţini spectatori s-au încumetat să urmărească pe viu întâlnirea dintre cele două echipe clujene din Divizia A, până la finalul meciului, publicul a populat sala şi a creat o atmosferă frumoasă. „U“ a început excelent meciul, reuşind un „11-0 run“, pentru ca apoi jocul să se echilibreze.

La finalul primului sfert, scorul era 17-8, dar apoi diferenţa a crescut, în principal datorită preciziei sub panou a lui Cuic şi Krstanovici. La pauza mare, tabela arăta 41-23 pentru „studenţi“, dar valoarea net superioară a făcut ca diferenţa să devină şi mai mare în final. 87-56 s-a terminat partida, în aplauzele publicului, care nu l-a uitat pe „Bubu“, jucător care a îămbrăcat mulţi ani tricoul alb-negru.

Pentru Mobitelco, cei mai buni marcatori au fost Krstanovici (22 de puncte) şi Cuic (14). De partea cealaltă, s-a remarcat Levine (16) şi Roschnafsky (11). La echipa lui Ţenter a debutat şi Dykes, ultimul transfer.